A kutatások szerint az emberiség egy-egy nap során közel 102,7 millió tonna szén-dioxiddal növeli az üvegházhatású gázok mértékét, ami jelentősen hozzájárul a globális felmelegedéshez és az ebből fakadó radikális klímaváltozáshoz. Az IFLScience azonban most egy olyan, kezdeti szakaszban lévő eszköz fejlesztéséről számol be, amelynek segítségével csökkenthetjük a levegőben az üvegházhatású gáz koncentrációját.
A globális felmelegedés egyre komolyabb terheket ró az emberiségre, épp emiatt a tudósok folyamatosan dolgoznak azon, hogy ezt a jelenleg megállíthatatlannak tűnő folyamatot valahogy a visszájára fordítsák. Ahogy arról mi is beszámoltunk, nemrégiben felmerült az ötlet, hogy gyémántrészecskékkel állítsuk meg a klímaváltozást, most pedig
egy olyan eszköz kifejlesztéséről szólnak a hírek, ami egész egyszerűen kivonja a levegőből a szén-dioxidot.
Ezt is olvasd el! 1970 óra 73 százalékkal csökkent a vadon élő állatok állománya
Az IFLScience számol be a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem kutatási fázisban lévő tanulmányáról, ami egy porózus anyag és a szén-dioxid kapcsolatát vizsgálja.
Az anyagból egy minimális mennyiséget behelyztünk egy csőbe, majd ugyanebbe a csőbe egyszerű, kültéri levegőt engedtünk. Az eredmény csodálatos volt. Minden szén-dioxidot kivont a levegőből. Az összeset
– idézi a portál az egyetem kutatóját, Omar Yaghit.
Izgatottak vagyunk, mert a jelenlegi tudásunk alapján nincs még egy ilyen hatékony anyag. Ez előrevetíti annak a lehetőségét, hogy a jövőben megállíthatóvá válik a klímaváltozás.
A portál emlékeztet, hogy a most kifejlesztett, porózus anyag
elsősorban a kipufogógázok és a különböző, közvetlenül a levegőbe távozó szén-dioxid részecskék megkötésére és eltüntetésére alkalmas.
A kipufogógázok káros hatását közvetlenül lehet visszaszorítani ezzel az anyaggal
Fotó: Shutterstock
Jelenleg a levegő szén-dioxid tartalma nagyjából 420 ppm. Ez azt jelenti, hogy egymillió levegőmolekulából 420 szén-dioxid. Ez a szám a jövőben könnyedén elérheti az 500-550 ppm mértéket is. Ahhoz, hogy ezt visszaszorítsuk 400 és 300 ppm közé, a keletkezés helyén kell megfognunk az üvegházhatású gázokat
– idézi a portál a kutatás vezetőjének, Zihui Zhounak a szavait. Ez azt jelenti, hogy a porózus anyagot közvetlenül kipufogócsövek, kémények és kályhák kivezető nyílásaihoz kell helyezni, ezzel megakadályozva azt, hogy egyáltalán a levegőbe jussanak a szén-dioxid részecskék.
Ez is érdekelhet! Drámai ütemben zöldül az Antarktisz
A kutatók azt elismerik, hogy ahhoz, hogy ezt az anyagot nagy mennyiségben, biztonságosan használni lehessen, további kísérletekre van szükség. Ennek ellenére ez egy fontos előrelépés, hiszen ha hinni lehet a számításoknak, a Föld hőmérséklete akár 2,8 fokkal is emelkedhet a következő években.