A hozzánk legközelebb eső csillagrendszer, az Androméda-galaxis körüli törpegalaxisok rendkívüli módon sorakoznak fel az égbolton – derül ki egy új kutatásból, melyet a Space szemlézett. A portál szerint ugyanis a 37 kísérőgalaxis közül 36 az Androméda felénk eső oldalán helyezkedik el; erre a szakértők számításai alapján azonban alig 0,3 százalék az esély.
Az asztrofizikusok szerint ennek a különös jelenségnek lényegében statisztikailag semmi esélye nem lehetne, mégis pontosan ezt látjuk. Az aránytalanság annyira látványos, hogy az Androméda kísérőgalaxisai közül egyedül a Messier 110 lóg ki a sorból.
Ezt is olvasd el! A titokzatos kilencedik bolygó akár 700-szor messzebb lehet a Naptól, mint a Föld
A Space emlékeztet, hogy a kozmológia jelenlegi modelljei szerint a galaxisok sötét anyag által formált struktúrákban növekednek, kisebb törpegalaxisok beolvasztásával. Ez a folyamat elvileg véletlenszerű eloszlást eredményezne a kísérőgalaxisok körül, semmiképpen sem egyoldalú csoportosulást.
Az Androméda és a Tejút közti távolság nagyjából 2 millió fényév
Fotó: Wirestock Creators/Shutterstock
Ennek ellenére
az Androméda rendszerének elrendezése nemcsak szabálytalan, de nehezen is magyarázható.
Nem ez az első különös tulajdonsága az Andromedának: azt már korábban is megfigyelték, hogy több tucat kísérője egyetlen vékony síkban kering a galaxis körül – hasonlóan ahhoz, ahogy a mi Tejútrendszerünkben is látszik egyfajta rendeződés. A jelenséget a Hubble Űrtávcső is megerősítette, ám még ezek után is meglepetést okozott a most látott, egy irányba húzó mintázat.
Az Androméda-galaxis az egyetlen ismert rendszer, amely ilyen extrém aszimmetriát mutat
– idézi a portál Kosuke Jamie Kanehisát, a potsdami egyetem kutatóját.
A Potsdami Egyetem csapata szerint a különös elrendezés valószínűsége a kozmológia standard modellje alapján kevesebb mint 0,3%.
Még több érdekesség! Kutatók szerint rengeteg minihold lehet a Föld közelében
A tudósok teljesen értetlenül állnak a jelenség előtt. Bár egyes elméletek szerint a háttérben egy korábbi galaxisütközés húzódhat meg, amely során az Androméda két-három milliárd éve elnyelt egy másik galaxist, a jelenlegi elrendezésre ez sem ad kielégítő magyarázatot.