
Egy nemrég publikált kutatás szerint 14 ezer évvel ezelőtt olyan erőteljes napkitörés érte el a Földet, amely messze felülmúlja az eddig ismert legnagyobb hasonló eseményeket, köztük a híres, Kr. u. 775-ben történt kozmikus részecskevihart is, amelyet sokáig a legerősebb naptevékenységként…
június 06., 2025 ● Hamu és Gyémánt
14 ezer évvel ezelőtt érte a Földet a legpusztítóbb…
Hamu és Gyémánt

A Hold nemcsak tudományos, hanem gazdasági szempontból is egyre vonzóbb célpont lehet: friss kutatások szerint ugyanis több ezermilliárd dollárnyi platina és más ritka fém rejtőzhet a krátereiben, amelyeket aszteroidák alakítottak ki. A felfedezés új megvilágításba helyezi a jövőbeli űrbányászat…

Évtizedek óta tényként kezeljük, hogy a Tejútrendszer elkerülhetetlen összeütközés felé tart szomszédjával, az Androméda-galaxissal, a nagy találkozás pedig nagyjából 4,5 milliárd év múlva következik be. Az új szimulációk szerint viszont ez a katasztrofális egyesülés egyáltalán nem biztos, hogy…
június 04., 2025 ● Hamu és Gyémánt
Közel sem biztos, hogy összeütközünk az Androméda-galaxissal
Hamu és Gyémánt

A tudósok számára hosszú évtizedek óta az egyik legnagyobb rejtélyt a Hold felszínén található kőzetek mágneses ereje jelenti. Egy új kutatás kiderítette, hogy a különös jelenség hátterében egy óriási aszteroida-becsapódás állhat, aminek nyomait a Hold azóta is őrizheti.
május 30., 2025 ● Hamu és Gyémánt
Hatalmas aszteroida becsapódása hagyhatta hátra a Hold…
Hamu és Gyémánt

Két évtizede az Amerikai Kongresszus megbízta a NASA-t azzal, hogy azonosítsa a Földre potenciálisan veszélyes kisbolygók 90 százalékát. Az 1,3 csillagászati egységnél, vagyis 194,5 millió kilométernél közelebb haladó aszteroidák jelentős részét már feltérképezték, de most újabb égitestek kerültek…

A Vénusz barátságtalan természete ellenére méretét, tömegét és összetételét tekintve is hasonlít a Földhöz. Ennek okán a tudósok nem tartják kizártnak, hogy az idők során valaha élet is lehetett rajta – sőt, új bizonyítékok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy geológiailag még mindig…
május 23., 2025 ● Hamu és Gyémánt
A NASA szerint a Vénusz bizonyos szempontból élettel teli…
Hamu és Gyémánt

Amióta az 1960-as években először láthattuk a Hold túlsó oldalát, világossá vált, hogy a Föld felé néző és az attól elforduló oldal jelentősen eltér egymástól. A legfrissebb elemzések azonban azt mutatják, hogy ezek a különbségek nemcsak a felszínen, hanem mélyen a Hold belsejében is megvannak.
május 21., 2025 ● Hamu és Gyémánt
Elkészült a Hold eddigi legpontosabb gravitációs térképe
Hamu és Gyémánt

Egy alig néhány milliméteres üveggolyó új távlatokat nyithat a Hold belső szerkezetének megértésében – legalábbis ezt állítják azok a kutatók, akik a kínai Csang'o–5 misszió által begyűjtött legfrissebb mintákat vizsgálják. Sőt, a Space információi szerint az apró tárgy a Hold viharos múltját is…

Kétségtelen, hogy az elmúlt években látványosan megszaporodtak a bejelentett és tervezett holdexpedíciók, de a Mars sem maradt észrevétlenül. Az elmúlt időszakban több kutatás is hasonló megállapításra jutott a vörös bolygóval kapcsolatban: egyre több jel utal ugyanis arra, hogy a planéta felszíne…

Több mint fél évszázaddal a kilövése után ért véget az egykori Szovjetunió egyik legambiciózusabb, ám balszerencsés űrküldetése: a Kozmosz-482 űrszonda ugyanis május elején, 53 év után visszazuhant a Földre, az Indiai-óceánba – számol be róla az Interesting Engineering a Roszkozmosz hivatalos…
május 14., 2025 ● Turi Dániel
Fél évszázadon át keringett a Föld körül, most visszazuhant…
Turi Dániel

A Nap sokkal több, mint a csillagrendszerünk középpontja: minden élet forrása, az időjárás, az évszakok és a mindennapjaink irányítója is egyben. Ennek ellenére még mindig csak kapargatjuk a hatalmas csillag felszínét: a tudásunk több ponton is meglepően hiányos, amit pedig tudunk róla, az…
május 12., 2025 ● Turi Dániel
6 elképesztő tény a Napról, amitől mostantól másképp nézel…
Turi Dániel