túrázó az Antarktiszon

A műholdas adatok elemzése súlyos folyamatokra mutat rá: úgy tűnik, az Antarktisz növénytakarójának kiterjedése több mint tízszeresére nőtt az elmúlt évtizedek során.


Az Antarktiszi-félsziget növénytakarója az elmúlt évtizedekben több mint tízszeresére nőtt, és az éghajlatváltozás minden bizonnyal egyre csak tovább melegíti majd a jeges kontinenst, írja a The Guardian.

A műholdas adatok elemzéséből kiderült, hogy amíg a területen 1986-ban még kevesebb mint egy négyzetkilométernyi növényzet volt, 2021-ben már tizenkétszer ekkora területről volt szó. A növények – főleg a mohák – térnyerése a kutatók szerint különösen 2016 óta gyorsult fel.

A tendencia annak jele, hogy az éghajlatváltozás végérvényesen elérte az Antarktiszt, amely még a globális átlagnál is gyorsabban melegszik. A tudósok szerint ez a folyamat idővel teret adhat idegen, invazív fajoknak is az eddig érintetlen helyi ökoszisztémában.

Az antarktiszi tájat még mindig szinte teljes egészében a hó, a jég és a szikla uralja, és csak egy apró részét kolonizálta a növényvilág

– mondta Dr. Thomas Roland, a brit Exeteri Egyetem munkatársa, a tanulmány társszerzője.

De ennek a résznek a területe drámaian megnőtt, ami azt mutatja, hogy még erre a hatalmas és elszigetelt vadonra is hatással van az ember okozta éghajlatváltozás.
Moha az Antarktiszon

Moha az Antarktiszon

Fotó: Shutterstock

Dr. Olly Bartlett, a Hertfordshire-i Egyetem munkatársa és a tanulmány másik szerzője hozzátette: bár az Antarktiszon jelenleg többnyire csak nagyon szegényes talaj létezik, a növények elterjedése egyre több szerves anyagot juttat az ökoszisztémába, ez pedig megkönnyíti a talajképződést. Ez nagyban megnöveli a nem őshonos, potenciálisan invazív növényfajok elterjedésének esélyét.

A globális felmelegedés hatásai más, túlnyomórészt jég által borított területeken is érezhetőek – Grönlandon például 1000 éve nem volt annyira meleg, mint most.

A figyelmetekbe ajánljuk