Christian Fridel az Érdekvédelmi területben
Fotó: IMDb

80 éve ért véget Európában a II. világháború: 5 hiteles film a történelem legsötétebb időszakáról

A német fegyveres erők 1945. május 7-én feltétel nélkül megadták magukat a szövetséges hatalmaknak. A kapituláció másnap, május 8-án, pontosan 80 évvel ezelőtt lépett életbe, így a második világháború Európában hivatalosan véget ért. Az évforduló apropóján most 5 kiváló, történelmileg hű filmet ajánlunk a témában.


​A tengeralattjáró (1981)

Wolfgang Petersen háborús eposza – amelynek eredeti címe a gyakrabban használt Das Boot – egy német tengeralattjáró klausztrofóbikus mindennapjait tárja elénk az atlanti csata idején. A filmet Petersen kronológiai sorrendben, egy év alatt forgatta, hogy a lehető leghűbben ábrázolja a sápadt, kimerült, kényszerből szakállas legénységet.

A megdöbbentő erejű realizmus pontosan mutatja be a tengeri hadviselés borzalmait, miközben a két és fél órás film percről percre egyre komorabbá válik.

​Jöjj és lásd! (1985)

Kevés film örökítette meg annyira líraian a második világháború borzalmait, mint Elim Kilmov 1985-ös alkotása. A Jöjj és lásd! egy fiatal fehérorosz fiú, Flyora (Aleksei Kravchenko) sorsát követi, aki talál egy régi puskát, majd csatlakozik a szovjet ellenálláshoz a német csapatok ellen. A gyermeket azonban mindenhol atrocitások várják, és elképzelhetetlen szenvedéseket kell átélnie.

Kilmov és Ales Adamovich közös forgatókönyve saját személyes élményeiken alapul, így a Jöjj és lásd! az egyik legmegrendítőbb háborúellenes film, amely valaha készült.

​Schindler listája (1993)

Steven SpielbergSchindler listája című filmje a holokauszt egyik legbensőségesebb és legmegrázóbb filmes ábrázolása. Liam Neeson Oskar Schindler német gyáros szerepében nyújtja élete talán legfontosabb alakítását – Schindler a való életben nagyjából 1200 zsidó ember életét mentette meg a biztos haláltól.

Spielberg a Schindler listájával egy olyan filmet alkotott, amely még a történelem egyik legnagyobb tragédiája után is képes megőrizni a reményt; bár a végeredmény hosszú, nehéz és szívszorító,

mindenkinek érdemes legalább egyszer megnéznie.

​Dunkirk (2017)

A DunkirkChristopher Nolan egyik legrövidebb filmje, a rendező azonban tökéletesen kihasználja a rendelkezésre álló időt. A második világháborús film a brit hadsereg 1940-es dunkirki evakuálását mutatja be: a művelet során több tízezer katonát mentettek ki a francia tengerpartról.

A Dunkirk minden, csak nem egy tipikus hollywoodi háborús film: az amerikai hőskép helyett inkább a visszavonulás nehézségeit és a hétköznapi emberek áldozatait mutatja be.

​Érdekvédelmi terület (2023)

Jonathan Glazer 2023-as filmje a holokauszt direkt ábrázolása helyett arra készteti a nézőt, hogy a láthatatlanra fókuszáljon. A Martin Amis 2014-es, azonos című regényén alapuló alkotás az auschwitzi koncentrációs tábor parancsnokát, Rudolf Hösst (Christian Friedel) és feleségét, Hedwiget (Sandra Hüller) követi. A filmben a család „hétköznapi” életét ismerhetjük meg, a tábor borzalmai viszont mindvégig ott visszhangoznak a háttérben.

A brutalitás halk, de folyamatos érzékeltetése lehetővé teszi a történtek újszerű, művészi igényű, ugyanakkor hű bemutatását.

A figyelmetekbe ajánljuk