zuhanyzó nő

Reggel vagy este zuhanyozzunk? A tudomány szerint egyértelmű a válasz

Az a kérdés, hogy reggel vagy este érdemes zuhanyoznunk, régóta megosztja az embereket. A reggeli zuhany hívei szerint a frissítő hatás segít felébredni és lendületesen kezdeni a napot, míg az esti zuhany hívei azt hangsúlyozzák, hogy ellazít és pihentetőbbé teszi az elalvást. A tudomány azonban meglepően egyértelmű álláspontot képvisel a kérdésben.


Attól függetlenül, hogy este vagy reggel végezzük, a zuhanyzás egyértelműen kulcsfontosságú, hiszen eltávolítja a bőrről a szennyeződéseket, a felesleges faggyút és izzadságot, valamint a baktériumokat, amelyek bőrproblémákat vagy kellemetlen testszagot okozhatnak.

Napközben a testünk különféle szennyeződésekkel – például porral és pollenekkel – találkozik, miközben természetesen izzadunk is. Ezek részben a ruhánkon maradnak, de sok minden átkerül az ágyneműre is. Éppen ezért az esti zuhany segíthet tisztán tartani az ágyunkat – ez azonban nem tart sokáig: éjszaka ugyanis szintén izzadunk, ráadásul, ha nem friss az ágyneműnk, a rajta található baktériumok visszajutnak a bőrünkre.

Az ágyunkban található poratkák számára az elhalt bőrsejtek táplálékul szolgálnak, ürülékük pedig allergiás reakciókat válthat ki, sőt az asztmát is súlyosbíthatja. A reggeli zuhanyzás éppen ezért hasznosabb lehet, mivel segít eltávolítani az éjszaka alatt felgyülemlett szennyeződéseket, így tisztábban kezdhetjük a napot, különösen akkor, ha az ágyneműnk nem volt épp frissen mosva.

Ráadásul, ha a nap kezdetén tisztább bőrrel öltözködünk, kevesebb esély van arra, hogy a ruházatunk gyorsan átszívja az izzadságot és a testszagot. Ezáltal napközben is frissebbnek érezhetjük magunkat, mint akkor, ha este zuhanyoznánk.

zuhanyz\u00f3 f\u00e9rfi

Illusztráció

Fotó: Tero Vesalainen/Shutterstock

Általánosságban tehát elmondható, hogy a zuhanyzás időpontját nagyban befolyásolja a személyes higiénia többi eleme is – leginkább az, hogy mennyire rendszeresen mossuk az ágyneműnket. A tudomány jelenlegi állása szerint legalább heti egyszer ajánlott kimosni a lepedőt és a párnahuzatot, hogy eltávolítsuk a felhalmozódott izzadságot, baktériumokat, elhalt bőrsejteket, faggyút és esetleges gombaspórákat. Ahogy a Science Alert kiemeli, ez nemcsak a tisztaság, hanem az egészség szempontjából is kiemelten fontos.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás fontosságát: egy jól kialakított rutin és egy pihentető éjszaka jó hatással lehet a mentális és a fizikai állapotunkra egyaránt. Egy új kutatás szerint azonban az alvás túlzásba is vihető, aminek akár komoly negatív következményei lehetnek.

A figyelmetekbe ajánljuk