reggeli fáradtság

Bár a legtöbben tudjuk, hogy a nem megfelelő vagy nem pihentető alvás veszélyes lehet a szervezetünkre, néha vannak olyan éjszakák, amikor egyszerűen nem jön álom a szemünkre. Ilyenkor egész nap lehangoltak lehetünk, fejfájással és szédüléssel küzdhetünk – amin a rengeteg szervezetünkbe töltött kávé csak ronthat. De vajon mivel tudjuk az ilyen napokat feljavítani? Hát például az alábbi trükkel.


Ha rendszeresen küzdünk a reggeli felkelés problémáival, és ezen még a legjobb tippek sem segítenek, talán érdemes lesz kipróbálnunk a japán Oszakai Metropolita Egyetem kutatóinak trükkjét, akik szerint a probléma megoldásának a kulcsa a napfényben.

Ezt is olvasd el! Tele van melatoninnal ez a gyümölcs, így természetes altatóként hathat

Korábbi kutatások szerint a mesterséges fénynek való kitettség csökkentheti a reggeli fáradtságot, mivel az szimulálja a napfelkeltét, tehát javítja vagy helyére billenti a cirkadián ritmusunkat. Ezek az imitált hajnalok akkor működnek a legjobban, ha az adott fényforrás kicsi, irányított és viszonylag alacsonyan, tehát a fej közelében helyezkedik el. Mik lehetnek ezek az eszközök? Akármilyen okosfényforrás, esetleg egy ébresztő óra, ami rendelkezik saját fénnyel.

Bár választhatjuk ezeket a technikai kütyüket is, a kutatók szerint akkor járunk a legjobban, ha mesterséges fények helyett a természetes verziót választjuk. A már említett egyetem tudósai azt vizsgálták, hogy milyen formában, időpontban és hosszan kell a napfelkeltét „tapasztalnunk" ahhoz, hogy a reggel tapasztalható fáradtság leküzdhető legyen.

A kutatáshoz olyan 20 és 30 év közötti egyetemi hallgatókat toboroztak, akik hétköznapokon este 23 és hajnali 1 óra között fekszenek le, valamint délelőtt 7 és 9 óra között kelnek fel általában.

reggeli kimer\u00fclts\u00e9g

Fotó: brizmaker/Shutterstock

A fiatalok egy olyan egyetemi laboratóriumban aludtak, amely ugyan hálószobának volt berendezve, de az összes ablakot elsötétítették. Egyetlen, kelet felé néző ablakot elláttak viszont egy önműködő szerkezettel, amely minden reggel, egy meghatározott időpontban elhúzta a sötétítőfüggönyöket 5 mm/mp-es tempóval.

A laboratóriumban úgy helyezték el az ágyakat, hogy a szobába beáramló fény nem minden résztvevőt ért el. Ezzel a beállítással három előremeghatározott forgatókönyv szerint figyelhették meg az alanyokat:

  • természetes fénynek való kitettség 20 percen keresztül ébredés előtt
  • természetes fénynek való kitettség hajnaltól ébredésig
  • illetve ébredés természetes fénynek való kitettség nélkül.

Az ébredést követően a kutatók az ámosság, éberdés és fáradtság szintjeit vizsgálták az alanyoknál. Előbbi kettő jelentősen jobb volt azoknál a résztvevőknél, akik valamelyik természetes fényhatásos ébredést tapasztalták. Az eredmények viszont azt is mutatják, hogy a fény időzítése és adagolása is fontos: a hajnaltól a felébredésig tartó természetes fényhatás túl sok napfényt jelenthet túl korán, ami zavarhatja az alvást.

A szakemberek a jövőben szeretnék szabályozni a természetes fényt az alvási környezetben, és kidolgozni, hogyan lehet bevezetni a természetes fényt úgy, hogy az kényelmesebb ébredést biztosítson – olvasható a Science Alert oldalán.

Mi tehát a konlúzió? Ébredést követően ne egyből a telefonunkat nyomkodjuk, hanem egyből engedjünk be természetes napfényt a szobánkba. Ha pedig elég bátrak vagyunk, el se sötétítsük a szobánkat éjszakára, így a hajnal magától kopogtathat be hozzánk.

Figyelmedbe ajánljuk! Délután szundikálnál kicsit? Így nem fogja teljesen elrontani a napodat

A figyelmetekbe ajánljuk