alvászavar, fáradtság
Fotó: Shutterstock

4 tünet, hogy szervezetünk nem reagált jól az óraátállításra

Ahogy minden évben, idén is március utolsó hétvégéjére esik a tavaszi óraátállítás, amivel elkezdődik a nyári időszámítás. Ennek hatására egy órával kevesebb alvás jut a szervezetünk számára, így a következő néhány napban könnyen előfordulhat, hogy fáradtabbnak, éhesebbnek, esetleg ingerlékenyebbnek érezzük magunkat. A szakértők elárulták, hogy az óraátállítás milyen módokon zavarhatja meg szervezetünk működését.


Habár a tavaszi óraátállításnak köszönhetően a nyár folyamán tovább élvezhetjük a nap meleg sugarait, sokan mégis megszenvedik a nyári időszámítás kezdetét. A Sleep Foundation amerikai szervezet szerint ez azért lehet, mert egy átlagos személy körülbelül 40 perccel kevesebbet alszik az óraátállítást követő hétfőn. Éppen ezért nem szokatlan az ebben az időszakban előforduló, napokig vagy akár hetekig tartó alvászavar – a nyári időszámítás miatti óraátállítás ugyanis felborítja a szervezet biológiai óráját. Az AARP portál szakértők segítségével összegyűjtötte, pontosan milyen tünetei lehetnek az alváshiánynak.

1. Döntésképtelenség

A tudósok szerint az alváshiány jelentősen befolyásolhatja a gondolkodási és a döntési képességet. Tanulmányok azt is kimutatták, hogy azok az emberek, akik nem alszanak eleget, nagyobb valószínűséggel vállalnak kockázatot és követnek el hibákat.

Az alvásmegvonás megszünteti a frontális lebeny funkcióit a szervezetünkben, vagyis az agy azon részét, amely segít kordában tartani a viselkedésünket, és megakadályozza, hogy olyan dolgokat tegyünk, amiket nem kellene. Minél kevesebbet alszunk, annál valószínűbb, hogy engedünk az impulzusoknak, és annál rosszabb döntéseket hozunk

– fejtette ki Dr. Sabra Abbott, a Northwestern Circadian Medicine Clinic igazgatója.

2. Étvágyváltozás és sóvárgás

A szakértők szerint az óraátállítást követő héten a szokásosnál éhesebbnek érezhetjük magunkat. Ez részben azért van, mert egy órával később reggelizünk a megszokottnál, másrészt azonban mindez előfordulhat az agyunkban lévő hormonszintek ingadozása miatt is. Már egy kis alváshiány is növelheti a ghrelin hormont (ami az éhségérzetért felelős), valamint elnyomhatja a leptin hormont, ami a jóllakottság érzésért felelős.

3. Memóriazavar, rossz koncentráció

\u00f3ra\u00e1t\u00e1ll\u00edt\u00e1s

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

Egyes kutatások szerint az alváshiány negatívan befolyásolhatja a memóriánkat és a fókuszálási képességünket is. Emiatt előfordulhat, hogy az óraátállítás után könnyebben elterelődik a figyelmünk, ahogy csökkenhet a produktivitásunk is.

Alvás közben rengeteg kritikus feladat történik az agyunkban. Éppen ezért szükségünk van a mély alvásra, hogy másnap képesek legyünk megfelelően elvégezni a feladatainkat és koncentrálni tudjunk akkor, amikor kell

– mondta Dr. Melissa Lipford, a Mayo Clinic neurológusa és alvásszakértője.

4. Fokozott ingerlékenység

A fáradtság kétségtelenül befolyásolja a hangulatunkat: kutatások szerint sokkal nehezebben tudjuk kontrollálni az érzelmeinket, ha nem aludtuk ki magunkat. Ilyenkor ingerlékenyebbek, türelmetlenebbek lehetünk, aminek következtében esetleg rosszul reagálunk egyes helyzetekre.

Tippek, hogy könnyebben alkalmazkodjunk az óraátállításhoz:

  • Cselekedjünk tudatosan: az óraátállítást megelőző napokban minden este 15-20 perccel korábban feküdjünk le aludni, mivel a fokozatos átállás segíthet elkerülni, hogy felboruljon a biológiai óránk.
  • Álljunk ki a napra reggelente: ébredés után próbáljunk meg kimenni a szabadba, a reggeli fény ugyanis erős ébresztőjelzést küld az agynak, és segít visszaállítani a belső óránkat. Ha erre nincs lehetőségünk, legalább álljunk néhány percig az ablakhoz.
  • Délután kerüljük a koffeint: magas koffeintartalma miatt nem célszerű kávét fogyasztani a délutáni órákban, ugyanis annak hatására sokkal nehezebben alszunk el. Lefekvés előtt kerüljünk még az alkoholt is, ami hasonló hatást vált ki.

A figyelmetekbe ajánljuk