álmatlanság
Fotó: Shutterstock

Illusztráció.

Már egyetlen alvás nélkül töltött éjszaka is roncsolhatja az immunrendszerünket

Mindannyian tudjuk, hogy az alvás fontos, de mivel a modern életünkben sok elfoglaltság vesz körül minket, a pihenés megspórolására való késztetés erőteljes lehet. Egy új tanulmány szerint azonban már egyetlen ébren töltött éjszaka is jelentős felfordulást okozhat az immunrendszerben – írja a Science Alert.


Az új tanulmány szerzői szerint számos bizonyíték van arra, hogy a rossz alvás összefüggésbe hozható különböző súlyos betegségekkel, ilyenkor általában krónikus gyulladás áll a háttérben. Kevesebb bizonyíték van azonban a konkrét mechanizmusokról. Az új tanulmányban a kuvaiti Dasman Diabetes Institute kutatói arra törekedtek, hogy megértsék az alvásmegvonás hatását a keringő immunsejtekre.

Olvasd el ezt is! A szívünkkel is jót teszünk, ha ezt hallgatjuk alvás közben

A kutatók a tanulmányukba 276 egészséges, különböző testtömegindexű (BMI) kuvaiti felnőttet vettek fel, akik közül 237-en végezték el a vizsgálatot. Elemezték az alanyok alvási szokásait, és figyelték a vérükben a különböző monocita alcsoportok szintjét, valamint a gyulladásjelzőket.


A tanulmány szerint az elhízott résztvevők alvásminősége egyértelműen rosszabb volt, mint a soványabbaké, a magasabb krónikus alacsony fokú gyulladással együtt. A tanulmány egy másik részében öt egészséges, sovány felnőtt küldött vérmintát a 24 órás alvásmegvonás során. Ezeket összehasonlították a kontroll vérmintákkal, amelyeket néhány nap frissítő alvás után vettek a résztvevők. Úgy tűnik, hogy már 24 óra alvásmegvonás is megváltoztatta a túlsúlytól mentes résztvevők monocitaprofilját, és a másik vizsgált csoportéhoz hasonlóvá tette őket, amely állapot a kutatók szerint a krónikus gyulladást segíti elő.

Figyelmedbe ajánljuk! Mit tehetünk, hogy minél gyorsabban legyőzzük a jetlaget?

\u00e1lmatlans\u00e1g

Illusztráció.

Fotó: Shuttertstock

A válasz kézenfekvőnek tűnhet –aludjunk többet–, de a való életben ez ritkán ilyen egyszerű. A modern civilizáció arra ösztönöz minket, hogy későig maradjunk fent, állítja a vezető szerző,Fatema Al-Rashed, a Dasman Diabetes Institute kutatója. ,,A technológia fejlődése, a képernyő előtt töltött idő meghosszabbodása és a változó társadalmi normák egyre inkább megzavarják a rendszeres alvásidőt” – mondja Al-Rashed.

Hosszú távon célunk, hogy ez a kutatás olyan szakpolitikákat és stratégiákat ösztönözzön, amelyek elismerik az alvás kritikus szerepét a közegészségügyben” – tette hozzá Al-Rashed.


A figyelmetekbe ajánljuk