alvó nő
Photo by bruce mars on Unsplash

A szívünkkel is jót teszünk, ha ezt hallgatjuk alvás közben

A nyugtató szavak nemcsak az alvásminőségünkön javítanak, de a szívritmusunk is helyreáll tőlük.


Számtalan kutatás bizonyította már, hogy a minőségi alvás elengedhetetlen az egészséges életmódhoz. A modern világban azonban tömegek küzdenek alvászavarral: egyesek túl keveset, mások pedig túl felszínesen pihennek.

Ez is érdekelhet: Egy egyszerű éjszakai eszközzel könnyen felturbózhatjuk az agyunkat másnapra

A szakirodalom számtalan megoldási javaslattal él álmatlanság esetére, egyénenként változhat, kinek mi válik be. Sokan a citromfűteára esküsznek, mások a rendszeres testmozgásra, de olyanok is akadnak, akik altató szedésére kényszerülnek.

Egy új kutatás szerint ugyancsak hatékony módszer lehet, ha alvás előtt nyugtató, megerősítő üzeneteket hallgatunk – írja a New York Post.

Ha így teszünk, az nemcsak az elalvásban segít minket, de a pulzusunkra is jótékony hatással bír.

A belga Liége-i Egyetem és a svájci Freiburgi Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogyan változik a szív elektromos aktivitása különböző külső ingerek hatására. Az eddig is közismert volt, hogy az alvás minősége és a szívverés ritmusa között összefüggés mutatható ki: egy átlagos ember nyugalmi pulzusa 60-100 között mozog, alvás közben 40-50-re esik vissza ez az érték.

Sokan küzdenek álmatlansággal.

Photo by Annie Spratt on Unsplash

Kísérletük egyértelműen igazolta: a nyugtató szavak hallgatása lassítja a szívverést, így hozzájárul a mély, pihentető alváshoz, míg a semleges kifejezések egyáltalán nem befolyásolták a kísérleti alanyok pulzusát.

A legtöbb alvásminőséggel foglalkozó kutatás az elmére fókuszál és figyelmen kívül hagyja a testet

– fogalmazott Christina Schmidt, a Liége-i Egyetem professzora.

A kettő azonban nem választható el egymástól – az új kutatás is egyértelműen alátámasztja ezt.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Ez az 5 tünet arra figyelmeztet minket, hogy túl keveset alszunk

A szakértők egyébként legalább hét óra alvást javasolnak a felnőttek számára, de az alvás minősége sokkal fontosabb annak mennyiségénél.

A kialvatlanság nemcsak a mindennapokban jár kellemetlenségekkel, de kihat testi és lelki egészségünkre is, valamint megnöveli az elhízás, a depresszió, a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát.

A figyelmetekbe ajánljuk