Egy nő alszik.

Délutáni csendes pihi: miért ébredünk sokkal fáradtabban?

A legtöbben kifejezetten szeretik a napközbeni szunyókálást, sőt a szóban forgó alvástípusnak a szakértők szerint számos előnye is van.


Sok esetben azonban a napközbeni szieszták nem túl hasznosak, mivel egyes emberek zavartan, sőt, néha kifejezetten morcosan ébrednek a pihenés után.

A szakemberek ezt a jelenséget „alvási tehetetlenségnek" hívják, és ez a probléma akkor fordulhat elő, ha túl rövid vagy túl hosszú volt a szunyókálás.

Ez is érdekelhet: Komoly egészségügyi problémákat okozhat a rendszertelen alvás

A CDC leírása szerint ez „egy, az alvásból való felébredést követő átmeneti dezorientáltság és teljesítmény- és/vagy hangulatromlás, amelynek során az embereknél lassabb reakcióidő, rosszabb rövid távú memória, valamint lassabb gondolkodás, érvelés, emlékezés és tanulás mutatható ki".

Ez lényegében azt jelenti, hogy a testünk nem akar felébredni, és egy részegséghez hasonlító állapotban vagyunk. Általában ez az érzés nem tart sokáig, a legtöbben 30-60 percig, bár egyesek akár két órán keresztül is tapasztalhatják az alvási tehetetlenséget.

A szakértők régóta kutatják ezt a jelenséget, azonban még mindig nem tudták pontosan meghatározni a probléma forrását, azonban néhány hitelesnek tűnő teóriát már sikerült felállítaniuk: a tudósok szerint lehet, hogy egy adenozin nevű molekula, vagy az úgynevezett delta-hullámok állnak a háttérben, de egyesek a krónikus fáradtság szindrómát sejtik a dolog mögött.

Forrás: IFL Science

A figyelmetekbe ajánljuk