Komoly egészségügyi problémákat okozhat a rendszertelen alvás

Komoly egészségügyi problémákat okozhat a rendszertelen alvás

Növelheti a rákban vagy szívbetegségben való elhalálozás kockázatát a középkorú és idősebb felnőtteknél.


Egy középkorú és idősebb felnőttek körében hét éves kutatás szerint azoknál a személyeknél, akik rendszertelenül aludtak, nagyobb lehet a rákban és szívbetegségben való elhalálozás kockázata, mint akikre a rendszeres alvás volt jellemző.

A tudósok már korábban megállapították, hogy az alváshiány növelheti a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázatát, de az nem volt világos, hogy a szabálytalan alvásrend hasonlóan befolyásolja-e a halálozási arányt. Az új kutatás szerint igen.

Ez is érdekelhet:Mi az oka az alvás közbeni beszédnek?

Úgy tudom, a mi tanulmányunk a legnagyobb, amely azt vizsgálja, hogy a rendszertelen alvás hogyan befolyásolja az összhalálozást, vagyis a bármilyen okból bekövetkező halálozást. Kimutattuk, hogy az alvás rendszeressége az alvás időtartamától függetlenül is hatással lehet a halálozásra

– mondta el Matthew Pase, az ausztráliai Monash Egyetem pszichológia docense és a tanulmány társszerzője a Live Science-nek.

Pase és kollégái közel 90 000, az Egyesült Királyságban élő, 40 és 70 év közötti részvevőt vontak be a kísérletben, akikben körülbelül egy héten keresztül mozgáskövető eszközöket kellett viselniük a csuklójukon.

A kutatók egy statisztikai modell segítségével a rögzített mozgásadatokból megbecsülték, hogy résztvevők mikor alszanak vagy vannak ébren, majd minden személynél külön kiszámították az alvás rendszerességének pontszámát, amelyet annak valószínűségeként határoztak meg, hogy az illető két egymást követő nap bármelyikén ugyanabban az időpontban volt ébren vagy aludt.

Shutterstock

A résztvevőket két csoportba osztották az eredmények alapján. Az egyik csoport alacsony alvás-rendszerűségűnek minősült, mivel 41%-os volt az esélye annak, hogy két egymást követő napon ugyanabban az időben aludtak vagy ébren voltak, míg az "átlagos" alvási rendszerességgel rendelkezők 61%-os eséllyel voltak képesek egymást követő napokon ugyanabban az időpontban aludni.

Az adatgyűjtéstől számított körülbelül hét éven belül a csoport tagjai közül 3 010-en haltak meg, 1701-en rákban, 616-an pedig szív- és érrendszeri betegségben. Az alacsony alvási rendszerességgel rendelkezők 46%-kal nagyobb valószínűséggel haltak meg bármilyen okból a követési időszakon belül, mint az átlagos pontszámmal rendelkezők.

Az alacsony alvási rendszerességgel rendelkező emberek 33%-kal nagyobb valószínűséggel haltak meg rákban, és 73%-kal nagyobb valószínűséggel szív- és érrendszeri betegségben, mint az átlagos pontszámmal rendelkezők. A "magas" alvásritmus-pontszámmal rendelkezők harmadik csoportja az átlagosnál valamivel kisebb eséllyel halt meg, összességében, valamint kifejezetten rákban és szívbetegségben, de a kockázatuk nem különbözött jelentősen az "átlagos" csoportétól.

A kutatás során figyelembe vették a résztvevők életkorában, etnikai hovatartozásában, nemében, dohányzási státuszában, cukorbetegségében, meglévő szívbetegségeiben és rákbetegségeiben, iskolai végzettségében, jövedelmében és az egyes éjszakák átlagos alvási idejében mutatkozó különbségeket.

Olvasd el ezt is! Ez történik a testeddel, ha minden este melatonint használsz az elalváshoz

Pase az eredményekkel kapcsolatban elmondta, hogy az alvás és ébrenlét idejének eltolódása megzavarhatja a testi folyamatokat, például a szövetek javítását és az anyagcserét, így növelheti a krónikus betegségek kockázatát. Az is lehetséges azonban, hogy a rák és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához hozzájáruló testi változások vezettek az alvás rendszerességében megfigyelt különbségekhez, tette hozzá.

Az adatok alapján a kutatócsoport egyelőre nem tudja megállapítani, hogy a rendszertelen alvási rend közvetlenül növeli-e a halálos betegségek arányát, vagy fordítva. A tanulmány másik korlátjának számított, hogy a kutatók csak a mozgásadatokra támaszkodtak az alvási és ébrenléti idők becsléséhez, így nem tudták pontosan megkülönböztetni, hogy a résztvevők mikor aludtak igazán, és mikor feküdtek viszonylag mozdulatlanul.

Dr. Johan Meurling, alvászavarokkal küzdő embereket kezelő specialista több tippet is ajánl a rendszeres alváshoz:

  • -az ébresztőóra beállítása úgy, hogy hétköznap és hétvégén ugyanabban az időpontban ébredjünk
  • -a napközbeni szunyókálás elkerülése
  • -a közösségi médiát böngésző eszközök használatának mellőzése az ágyban
  • -napközbeni testmozgás (de nem a lefekvés előtti néhány órában
  • -a koffein kerülése körülbelül 15 óra után

A figyelmetekbe ajánljuk