egy álmatlanul fekvő nő

A hétköznapi rohanás közben hajlamosak vagyunk lefaragni a pihenésre szánt időnkből. Sajnos amellett, hogy ezzel eléggé lecsökken a produktivitásunk, idővel a fizikai egészségünkben is nagy kárt tehetünk. Mutatjuk azt az 5 tünetet és megbetegedést, ami miatt érdemes lehet több figyelmet fordítani arra, hogy eleget alszunk-e.


​Gyenge immunrendszer

A kihagyott alvás leronthatja a szervezet betegségekkel szembeni védekezőképességét. Ez értelemszerűen növeli a megbetegedések kockázatát, ami pedig egy ördögi körhöz vezethet: ha a kevés alvás miatt ágynak dőlünk, előfordulhat, hogy még kevesebbet tudunk pihenni, emiatt pedig még tovább gyengül az immunrendszerünk.

​Szívfunkció-romlás

A European Heart Journal című szaklapban közzétett elemzés szerint mind a rövid (éjszakánként öt óránál rövidebb), mind a hosszú (éjszakánként kilenc vagy több órás) alvás negatív hatással van a szívünk egészségére. A Healthline kiemeli:

különösen a szívkoszorúér-betegség és a stroke kialakulásának esélye nő meg akkor, ha huzamosabb ideig kevesebbet pihenünk a szükségesnél.

egy kialvatlan n\u0151 az \u00e1gy\u00e1ban

Illusztráció

Fotó: Shutterstock

​Memóriaromolás

Amellett, hogy a kimaradt alvás feledékenyebbé tehet, egyre több kutatás bizonyítja azt is, hogy a kevés pihenés hatással van a tanulás hatékonyságára és a memóriánkra is. A tudósok szerint az alvás kritikus fontosságú ahhoz, hogy az újonnan tanult dolgok elraktározódjanak az agyunkban – tehát, ha nem alszunk eleget, idővel sokkal kevesebb új információt tudunk majd rögzíteni.

​Hízás és cukorbetegség

Az alváshiány miatt sajnos felszaladhatnak a plusz kilók. Egy tanulmány húsz év feletti felnőtteknél vizsgálta az alvás és a testsúly közötti kapcsolatot. Azoknál az embereknél, akik a hároméves vizsgálat során minden éjjel öt óránál kevesebbet aludtak, sokkal nagyobb valószínűséggel alakult ki kóros túlsúly.

A nagyobb derékbőség mellett azok, akik nem alszanak eleget, a felnőttkori cukorbetegség kialakulását is kockáztatják. A kutatás eredményeiből kiderült, hogy az éjszakánkénti hét-nyolc óra pihenés az optimális tartomány ahhoz, hogy elkerüljük a cukorbetegséghez vezető inzulinproblémákat.

A figyelmetekbe ajánljuk