Alvó lány
Fotó: Annie Spratt/Unsplash

Kávé, vagy 1-2 órás szundi? Mivel orvosolható legjobban az alváshiány?

Az alváshiány az egész testünkre negatív hatással van. De mi a legjobb módszer az alváshiány pótlására? Másképp fogalmazva: hogyan lehet kevesebbet aludni, és mégis a legjobb teljesítményt nyújtani?



​Az alvásmegvonás lerombolja a teljesítményünket

A tudósok már évek óta tudják, hogy az alvásmegvonás csökkenti a figyelem fenntartásának képességét. Nincsen koncentrálóképesség, nehezebb reagálunk az összetettebb kognitív feladatokra. Ilyenkor a figyelemlankadások és -kiesések az alvási nyomás fokozódásának következnek be, illetve a 24 órás cirkadián ciklus azon szakaszaiban gyakoribbak, amikor a szervezet alvásra számít.

A koffein helyettesítheti az alvást?

Egy 2022-es felmérés szerint a megkérdezett amerikai felnőttek több mint 90%-a naponta fogyaszt valamilyen formában koffeint. Viszont ennek tényleg van haszna számunkra, vagy csak megszokás?

Ezt is olvasd el! Horror a hálóban – mindent az alvásparalízisről

k\u00e1v\u00e9 koffeinShutterstock

Egy friss kutatás szerint a koffein olyannyira javította az alváshiányos résztvevők figyelmét, hogy teljesítményük hasonló volt azokéhoz, akik egész éjjel aludtak. Ha koffeint kaptak azok, akik egész éjjel aludtak, szintén javult a teljesítményük. A koffein tehát mindenkinek segített a figyelem fenntartásában, nem csak azoknak, akik nem aludtak, vonta le a következtetést Kimberly Fenn, a Michigani Állami Egyetem pszichológia professzora, aki a The Conversation oldalára írt a témában.

  Mi a helyzet a szundikálással?.

Valószínűleg hallottunk már arról, hogy a napközbeni szunyókálás növelheti az energiát és a teljesítményt, így logikus arra következteni, hogy az éjszakai szunyókálásnak is hasonló hatással kell rendelkeznie.

Ez is érdekes lehet számodra: Egy új tanulmány kimutatta, hogyan hat a testmozgás a memóriára

Egy másik kutatás az éjszaka közepén 4-6 óra közt hagyta aludni a résztvevőket. Ez az időszak nagyjából egybeesik az éberség legalacsonyabb pontjával a cirkadián ciklusban.

Az eredmények azt mutatták, hogy a szundikáló alanyok nem teljesítettek jobban sem az egyszerű figyelemfeladatban, sem a bonyolultabb helymeghatározási feladatban, mint azok, akik egész éjjel fennmaradtak. Így az éjszaka közepén tartott szundikálásnak nem volt észrevehető előnye a kognitív teljesítményre nézve a reggeli, általános alváshiányos éjszakát követő időszakban.

Fenn szerint összességében a koffein tűnhet a legpraktikusabb módszernek, ami segíthet ébren maradni és frissen tartani, viszont a professzor szerint jobb lesz beletörődni, hogy ez sem segít az összetett gondolkodást igénylő feladatokban. A rövid szunyókálástól pedig fizikailag jobban érezhetjük magunkat egy rövid ideig, azonban a konklúzió Fenn szerint:

az elegendő alvás elengedhetetlen az elme és az agy számára, és egyszerűen nem lehet semmivel sem helyettesíteni.

A figyelmetekbe ajánljuk