Vannak filmek, amelyek annyira belopják magukat a szívünkbe, hogy el se akarjuk engedni őket. Szerencsére egy igazán jó történetnek akad folytatása – persze jó produceri és üzleti érzék, tehát a csillagok szerencsés együtt állása is kell hozzá. A trilógiák érdekes helyet foglalnak el a rajongók szívében: három film – eleje-közepe-vége – és egy kerek, lezárt történet. És aztán persze az is lehet, hogy a sztori folytatódik a negyedik, ötödik vagy hatodik résszel, de az első három történetet általában semmi übereli. Ilyenből mutatunk most hatot.
Drágán add az életed! (Die Hard-trilógia)
Die Hard (1988)
Die Hard 2 (1990)
Die Hard: With A Vengeance (1995)
Egy ember, egy épület és egy maroknyi terrorista. Ez egy szinte tökéletes akciófilm, amely a történelem egyik legizgalmasabb hősét ötvözi nagyszerű akciókkal és az egyik legszarkasztikusabb gonosztevővel. A második rész még tovább emeli a tétet, egy zsúfolt repülőtérrel, amely tele van túszokkal és csakis a katasztrófára vár. A végső rész egy egész városra kiterjedő történetet mesél el. A Die Hard-trilógia az izgalmakkal teli akciók mellett valami mást is adott a nézőknek (Bruce Willis tehetségén túl), mégpedig egy olyan hőst, aki egy hétköznapi férfi, így könnyen lehet vele azonosulni.
Az eredeti Csillagok Háborúja-trilógia
Csillagok háborúja: IV. rész – Egy új remény (1977)
Csillagok háborúja: V. rész – A Birodalom visszavág (1980)
Csillagok háborúja: VI. rész – A Jedi visszatér (1983)
George Lucas űropera-sorozatának első része megváltoztatta a filmkészítés világát, egy egész generációt inspirált, és elképesztő magasra tette a lécet a folytatások számára. Irvin Kershner folytatásában (Lucas felügyelete alatt) még nagyobb és jobb mű született, amely talán a filmtörténet leghíresebb csavarját is tartalmazza. A harmadik részben ugyan aranyos mackók győzik le a Birodalmat, de fantasztikus akciójelenetek is sorban állnak, hogy lenyűgözzenek minket. Ebben három filmben (szinte) majdnem minden megtalálható: a műfajból adódóan nagyívű, látványos, kalandos, hősi küzdelmeket, drámai érzelmeket és mitikus elemeket is tartalmaz, melyek nézése közben lerágjuk mind a tíz körmünket.
Ezt is olvasd el! Változás a Netflixen: most már ilyen feliratot is választhatunk kedvenc sorozatunk vagy filmünk mellé
A Mátrix-trilógia
A Mátrix (1999)
A Mátrix: Reloaded (2003)
A Mátrix: Forradalmak (2003)
Az első Mátrix-film olyan film volt, mint a Csillagok háborúja, amely egyik napról a másikra megváltoztatta a mozit – de még Keanu Reeves is úgy nyilatkozik róla, mint a film, amely az életét változtatta meg. A történet középpontjában Neo, egy hacker áll, aki felfedezi, hogy a világ, amelyben él, valójában egy szimuláció. A filmek, azon túl, hogy tele vannak izgalmas technikai megoldásokkal, fontos filozófiai kérdéseket is felvetnek szabadságról, valóságról, az emberi élet értelméről.
A Három szín-trilógia (Trois couleurs)
Három szín: Kék (1993)
Három szín: Fehér (1994)
Három szín: Piros (1994)
Krzysztof Kieslowski a francia trikolor alapján készült trilógiájának mindegyik része a szabadság, egyenlőség és testvériség eszméjét dolgozza fel, amelyek a francia forradalom fő értékei. A trilógiát méltatlanul kevesen ismerik, pedig filmtörténeti szempontból kiemelkedő alkotásról van szó. A Kékben Juliette Binoche egy gyászoló feleséget alakít, aki próbál megszabadulni fájdalmától. A Fehér egy elvált férj (Zbigniew Zamachowski) komikus kalandjait követi nyomon, aki bosszút akar állni kegyetlen feleségén (Julie Delpy). A Piros visszatér a Kék komolyságához egy nyugdíjas bíró (Jean-Louis Trintignant) és egy modell (Irene Jacob) megható barátságának elmesélésével. Három nagyszerű szerep rendkívül tehetséges színésznők számára.
A Keresztapa-trilógia
A Keresztapa (1972)
A Keresztapa II. (1974)
A Keresztapa III. (1990)
Francis Ford Coppola dolgozta fel Mario Puzo epikus regényeit, és mivel a rendező maga is egy nagy olasz-amerikai családból származik, mélyen megértette a regény témáit, a családot, a bevándorlást és az amerikai álmot – így csak egy csipetnyi bűnt és gyilkosságot kellett hozzáadnia, hogy igazán izgalmas világ jöjjön létre. A trilógia a maffia világába és a Corleone família életébe kalauzolja a nézőket, miközben mély emberi, politikai és társadalmi kérdéseket is feszeget. A széria karakterei hihetetlenül összetettek és a filmek színészi teljesítményei azóta is legendásak, elég csak Al Pacino jelenlétére, vagy Marlon Brando emlékezetes alakítására gondolnunk.
A Toy Story-trilógia
Toy Story – Játékháború (1995)
Toy Story 2. – Játékháború 2. (1999)
Toy Story 3. – Játékháború 3. (2010)
Az első Toy Story-film megjelenését elsősorban technológiai szempontból várták, mivel ez volt az első teljesen számítógéppel animált film. Csak a vetítések után döbbentek rá az emberek, hogy a történetmesélés terén is mérföldkőnek számít az alkotás, hiszen új lendületet hozott a haldokló animációs iparba, és világszerte hatalmas sikert aratott – csakúgy, mint a folytatások. A hibátlan karakterábrázolás, a tökéletes szinkronszínészi munka és a történet és a látvány terén egyaránt megnyilvánuló tökéletességre törekvés ma már a Pixar alapvető követelménye, de ez régen nem volt magától értetődő. A filmek igazán érdekesen ábrázolják a barátság, változás és veszteség témáit.
Figyelmedbe ajánljuk! Sorozatok főszereplő nélkül? 5 széria, ahol a legfontosabb karakter meghalt, de a történet folytatódott
Forrás: Empire