pizzaevés
Shutterstock

6 magyarázat, hogy miért érzed magad éhesnek reggelente

A test megfelelő fenntartása papíron egyszerűnek tűnik: ha éhesnek érezzük magunkat, eszünk, leöblítjük valamilyen folyadékkal, majd pár óra múlva újrakezdjük. Néha viszont a testünk üzenetei nem feltétlen pontosak – ezek a téves riasztások pedig a lehető legrosszabbkor történhetnek, például az éjszaka közepén. Az Eatingwell kérdezett meg pár táplálkozási szakértőt, akik elmondták, mi az a hat ok, amiért éhesen kelhetünk fel reggelente.

Megváltozott edzésterv 

Ha egy ideje már egy bizonyos edzésfajtát vagy -tervet csinálunk, a testünk alkalmazkodik, és egyre hatékonyabban végzi el az adott folyamatot, ami miatt végül kevesebb kalóriát égetünk el. Ha emiatt egy hosszabb vagy intenzívebb edzésformát választunk, akkor átmenetileg megnövekedhet a kalóriaégetés is – ha pedig nem növeljük az étkezéseinket az átállás alatt, az energiahiányt okozhat, ami éhségérzetet okozhat reggelente.

Ez is érdekelhet: A falási rohamok komoly betegségre utalnak − ezt teheted, hogy megelőzd

Nagy étkezések lefekvés előtt 

Egyesek érzékenyebben reagálnak nagyobb szénhidrátbevitel esetén, ami miatt alacsony vércukorszint jelentkezhet az étkezés után. Nekik a vércukorszintjük egy órával evés után gyakran túlságosan lecsökken, ami miatt kínzó éhség jelentkezhet másnap reggel – vagy közvetlenül a lefekvés előtt.

Ha későn vacsorázunk, a legjobb megoldás az, ha kisebb adagot eszünk, amely sovány fehérjét, összetett szénhidrátokat és egy kis zsírt tartalmaz. Egy visszafogott, laktató megoldás lehet a joghurt és a gabonapehely.

Megváltozott alvási szokások vagy alváshiány 

Az alváshiány kiegyensúlyozatlan hormonszintet is okozhat, ami miatt akkor is éhesnek érezhetjük magunkat, amikor a szervezetünknek nincs is szüksége ételre. Az éhséghormonok, a ghrelin és a leptin serkentik, illetve elnyomják az étvágyat, de kevés alvás esetén a ghrelin szintje megemelkedik, a leptiné pedig lecsökken: mindez fokozott éhségérzethez és több nassoláshoz vezet napközben és éjszaka.

Olvasd el ezt is! Három ok, amiért nem kívánjuk a reggelit

Kihagyott étkezés 

A mai rohanó világban könnyebb kihagyni az étkezéseket, mint valaha. Ha pedig a kalóriadeficit túl nagy lesz, megzavarhatja az alvást is, és az éhségjelzések elég erősek lehetnek ahhoz, hogy felébresszék az embert, mert a test és az agy az evést az alvás elé helyezi. Próbáljunk meg kiegyensúlyozottabban, rendszeresen étkezni, hogy a vércukorszintünk és az energiaszintünk egyenletes maradjon, ami miatt megszűnhet az éhségérzetet és nyugodtabban is tudunk majd aludni.

Problémás vércukorszint

Prediabétesz vagy cukorbetegség esetén a sejtek nem tudják megfelelően felvenni az energiát (glükóz formájában), mivel nem reagálnak az inzulinra – a vérben lévő glükóz mennyiségét szabályozó hormonra – úgy, ahogy kellene. Mindez azt jelenti, hogy még a kiegyensúlyozott étrendek esetén is azt jelezheti a szervezet, hogy éhes, hiszen a sejtek nem kapnak még így sem kellő üzemanyagot.

Ha nem fogyókúrázunk és nem változtattunk sokat az étkezési vagy életmódbeli szokásainkon, mégis állandóan éhesnek érezzük magunkat, érdemes konzultálni egy orvossal a glükóz- és inzulinszint ellenőrzése céljából.

Éhség helyett szomjúság 

Mivel a test minden sejtjének szüksége van vízre, hogy megfelelően működjön, nem meglepő, hogy vízhiány esetén azonnal jelez is, még akkor is, ha mindez az éjszaka közepén történik. Könnyen összekeverhetjük az éhségérzetet a szomjúsággal, ezért tegyünk inkább egy pohár vizet az ágy mellé, és a reggeli éhségérzetet először próbáljuk meg csillapítani folyadékkal.


A figyelmetekbe ajánljuk