só
Fotó: Shutterstock

Illusztráció.

A vérnyomáscsökkentés legegyszerűbb módja nem feltétlenül a só elhagyása

Míg a sóbevitel csökkentése régóta alapvető része a magas vérnyomás kezelésének, új kutatások szerint a káliumbevitel növelése hatékonyabb lehet. Ideje tehát banánt, narancsot és brokkolit felhalmozni a konyhánkban.


Becslések szerint a világ népességének körülbelül 30 %-a hipertóniában, vagyis magas vérnyomásban szenved, amely a szívbetegségek és a korai halálozás első számú oka. A szívbetegségekkel foglalkozó intézmények a nátriumbevitel csökkentésének előnyeit hirdetik a vérnyomáscsökkentés gyors és egyszerű módjaként.

Egy új kutatás azonban most arra hívja fel a figyelmet, hogy a káliumbevitel növelése a nátriumcsökkentésnél is hatékonyabb lehet a vérnyomás csökkentésében.

Dr. Anita Layton professzor szerint a káliumban gazdag ételek, például a banán vagy a brokkoli étrendbe való beépítése nagyobb pozitív hatással lehet a vérnyomásra, mint a nátriumbevitel csökkentése. A nátrium és a kálium elektrolitok, amelyek szerepet játszanak a vérnyomás szabályozásában: az idegek és az izmok működésének támogatásán túl a nátrium segít szabályozni a test folyadékháztartását. Vízvisszatartó hatása van, így ha túl sok nátrium van a szervezetben, a test vizet tart vissza, hogy egyensúlyt teremtsen.

Ez növeli a vérerekben a vér mennyiségét, ami megterheli a szívet, és magas vérnyomást eredményez. A kálium segít az erek falainak ellazulásában, támogatja a szív működését, valamint az idegeket és az izmokat is. A kálium ellensúlyozza a nátrium hatását, segítve a veséknek a nátrium kiválasztását a vizelettel. Ez csökkenti a folyadék mennyiségét és a vérnyomást az erekben, így csökken a vérnyomás.

Ezt is olvasd el! 3 jel, hogy káliumhiányban szenvedsz, + 3 élelmiszer, ami segíthet a bajban

Melissa Stadt, a tanulmány vezető szerzője szerint az ősemberek sok gyümölcsöt és zöldséget ettek, ennek eredményeként a szervezetünk szabályozó rendszerei úgy fejlődtek, hogy a magas kálium- és alacsony nátriumtartalmú étrend mellett működnek a legjobban. Hozzátette:

Ma a nyugati étrend általában sokkal magasabb nátrium- és alacsonyabb káliumtartalmú. Ez magyarázhatja, miért fordul elő a magas vérnyomás főként az iparosodott, és nem az elszigetelt társadalmakban.

Layton és Stadt matematikai modellt használtak annak elemzésére, hogy ez a két fontos elektrolit hogyan befolyásolja a vérnyomást. Megállapították például, hogy a nem hogyan befolyásolja a kálium és a vérnyomás közötti kapcsolatot: a férfiaknál könnyebben alakul ki magas vérnyomás, mint a menopauza előtti nőknél, de ők is nagyobb valószínűséggel reagálnak pozitívan a kálium és a nátrium arányának emelkedésére.

Figyelmedbe ajánljuk! 6 szuperegészséges dióféle, ami képes csodákat művelni a szervezetünkkel

Bár a túlzott nátriumbevitel és a magas vérnyomás közötti kapcsolat közismert, a magasabb káliumbevitel jótékony hatásai történelmileg kevesebb figyelmet kaptak

– mondták a kutatók.

A megfigyelésekkel összhangban a modellek szimulációi azt mutatták, hogy a káliumpótlás vérnyomáscsökkentő hatással bír még normál vagy magas nátriumtartalmú étrend mellett is – derül ki a New Atlas írásából.

A figyelmetekbe ajánljuk