Könyv a szabadban

A kortárs magyar irodalomban egyre többen foglalkoznak a személyes válságokkal, generációk közötti különbségekkel és a társadalmi elvárásokkal. Schillinger Gyöngyvér, Biró Zsombor Aurél, Kovács Viktor és Kovács Dominik, Szűcs Teri és Kemény Zsófi művei mind mélyebb betekintést adnak a mai magyar társadalom mindennapjaiba, miközben személyes történeteken keresztül érintik a fiatalok (és persze ezzel együtt a családok) dilemmáit. 5 olyan könyvet ajánlunk a nyárra, amelyeknek bátor, szókimondó szerzői nemcsak izgalmas irodalmi élményt nyújtanak, de lehetőséget adnak arra is, hogy jobban megértsük világunkat és az embereket, akik benne élnek.


Schillinger Gyöngyvér: Rohadjon meg az összes

Schillinger első regénye 2024 augusztusában jelent meg a Kalligram Kiadó gondozásában. A könyv – rövidsége ellenére – egészen izgalmas összetevőkkel operál: jól megírt karakterek, szex, botrányok, meglepő fordulatok. Amellett viszont, hogy lendületes, gyors ritmusú, magával ragadó történetet követhetünk végig, a szerző nem feledkezik meg a lélektanról sem. A történetben a két főszereplő, Balázs és Olga életét követhetjük nyomon. A férfi egy középkorú férj és ügyvéd, akinek alkalmazottja, Olga – egy önbizalomhiánnyal küzdő fiatal nő – a saját akadályaival és személyes problémáival néz szembe.

„Édesanyád így meg úgy. Béküljetek ki. Istennél vannak a halálból kivezető utak. Addig béküljetek ki, amíg lehet. Újra együtt lehettek a paradicsomban. Ezen majdnem elröhögte magát, de közben a sírás szorongatta a torkát. Azt azért mégsem kellene. Mit nem kellene? Együtt lenni a paradicsomban." (Részlet a regényből)

Schillinger Gy\u00f6ngyv\u00e9r: Rohadjon meg az \u00f6sszes

Fotó: Bookline

Biró Zsombor Aurél: Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek

Biró a fiatal írógeneráció tagja, aki első regényében egy 25 éves fiú történetét meséli el. A sztori fő mozgatórugója a vágy a férfivá válásra, vágy az önkifejezésre és sikerekre – miközben a társadalmi elvárásokkal is szembesülni kell. A könyvben autofikciós elemek működnek, a szerző saját gyerekkorával és fiatalkorával szembesíti magát. Kevés olyan könyvet találunk, ami ennyire megdolgoztatná az olvasó fantáziáját, az író ugyanis – miközben a történetmesélő szerepét is felvállalja – folyamatosan megkérdőjelezi saját szemszögét: visszavon, érvénytelenít, megáll, újraírja ugyanazt a történetet. A szerző a Tavaszi Margó Irodalmi Fesztiválon is bemutatkozott.

„Az írás egyszerű. Csak leülsz a gép elé, és vérzel. Tizenöt éves vagyok, amikor szembejön velem ez az idézet egy Hemingway-portréra photoshopolva, görnyedt háttal ücsörög az asztal előtt a prózaírók legnagyobbika, piszkos, feltűrt, fehér ing, komor, eltökélt tekintet, szinte látni az arcán azt a rengeteg szenvedést, amit egy művésznek át kell élnie ahhoz, hogy kiszipolyozhassa magából a jelentős alkotásokat.” (Részlet a regényből)

Bir\u00f3 Zsombor Aur\u00e9l: Visszat\u00e9r\u0151 \u00e1lmom, hogy ap\u00e1m v\u00e1ll\u00e1n \u00e9bredek

Fotó: Bookline

​Kovács Viktor, Kovács Dominik: Lesz majd minden

A Kovács-ikrek regénye 2024-ben jelent meg az Európa Könyvkiadónál. A könyv egy falusi közegben élő család történetét meséli el, akik amióta az eszüket tudják, csak spórolnak és feljebb vágynak azon a bizonyos társadalmi ranglétrán. A történet érdekessége, hogy a família már halott tagjai is megszólalnak és megnyilvánulnak az életükről: régi emlékeket idéznek fel, mesélnek az életútjukról. Az elbeszélés fontos jellegzetessége a nyelv: a szerzőpáros olyan ízes szófordulatokat használ, amelyek valóban megidézik a falusi miliőt, és az olvasónak olyan érzése lesz, mintha egy nagy, családi találkozón hallgatná a rokonok elképesztő, ugyanakkor nagyon is szórakoztató meséit.

„Úgy van az, hogy az ember gyereke spórul, törekszik, spórul, törekszik, spórul, törekszik, amíg csak bele nem vénül ebbe, ki nem hullik a haja meg a foga, s akkor hirtelen valami könnyebbséget érez a bal bordája alatt.” (Részlet a Margó-díjas regényből)

Ezt is olvasd el! A hataloméhes császártól a gyilkos cselédig: íme, Kosztolányi Dezső 5 legizgalmasabb műve

\u200bKov\u00e1cs Viktor, Kov\u00e1cs Dominik: Lesz majd minden

Fotó: Bookline

Szűcs Teri: Visszatért hozzám az emlékezet

Szűcs könyve a demenciáról és az otthonápolás bonyolult mindennapjairól szól. A szerző édesanyja demenciájának diagnózisa után kezdett bele a naplóírásba, amelyben a felejtés és emlékezés kérdéseit járja körül. A történet azon túl, hogy látleletet ad az otthonápolás nehézségeiről, a szereplők részletes lélektanába is betekintést enged. „Demencia és Óperencia” – olvasható a könyv alcímeként, és valóban: egyszerre megrázó, ugyanakkor katartikus, megható élményt ígér az olvasónak. Mindenképpen érdemes a kezünkbe venni, ha egy sajátos emberi történetre vagyunk kíváncsiak.

Sz\u0171cs Teri: Visszat\u00e9rt hozz\u00e1m az eml\u00e9kezet

Fotó: Bookline

Kemény Zsófi: Én még sosem

Kemény regénye három tizenhét éves fiatal történetét meséli el, akik a gimnázium utolsó hónapjaiban próbálnak önmagukra találni. A történet középpontjában egy bonyolult háromszög áll: két fiú és egy lány kapcsolata, akik között a szerelem, a felelősségvállalás és a személyes válságok kérdései kavarognak. A szereplők Budapest éjszakai életében keresnek válaszokat a ezekre a kérdésekre, miközben saját belső küzdelmeikkel is szembe kell nézniük. A mű nemcsak a kamaszok lelki világát tárja fel, de helyet ad annak is, hogy a generációk közötti különbségekről és a társadalmi elvárásokról is beszéljen. Az Én még sosemstílusa szókimondó, bátor és őszinte, amit a slam poetry, a fiatalok egyik önkifejezési eszköze is megerősít.

Kem\u00e9ny Zs\u00f3fi: \u00c9n m\u00e9g sosem

Fotó: Bookline

A figyelmetekbe ajánljuk