kávébab

Ez történik a szervezetünkkel, ha egyik napról a másikra elhagyjuk a koffeint

A kávé és a tea a világ legnépszerűbb italai közé tartoznak, sokunk el sem tudja ezek nélkül képzelni a mindennapokat. Most egy tanulmány részletesen kielemezte, hogyan is reagálna a testünk, ha hirtelen megszabadítanánk magunkat a rendszeres koffeinlöketektől.


Egy csésze kávé elfogyasztása után a koffein hamar felszívódik a szervezetünkben: két órán belül el is éri a csúcshatását, további hét óráig pedig nem ürül ki belőlünk. Emellett vízben és zsírban is oldódik, így minden szövetbe képes eljutni, ami megmagyarázza, miért hat ki testünk számos különböző részére.

Ezt is olvasd el! Kávétörténeti kisokos: a kávé megjelenésétől a kávéház-metropoliszokig

A felnőtteknek naponta legfeljebb 400 mg koffeint ajánlott fogyasztani, ez körülbelül négy csésze kávénak felel meg.

Ennél nagyobb dózis már súlyos egészségügyi következményekhez is vezethet. Vannak azonban olyan kávéfogyasztók, akik csupán egy-két csészét isznak meg egy nap, mégis úgy érzik, hogy károsan hat a közérzetükre. Amennyiben ingerlékenységgel vagy elalvási nehézségekkel küzdünk, és mindezt a koffeinre vezetjük vissza, az alábbi tanulmányból megtudhatjuk, mivel járhat rutinunk elhagyása.

Agyműködés

Agy mri vizsg\u00e1lat

Fotó: Shutterstock

A koffeinmegvonás elsőre fejfájást, fáradtságot és kimerültséget okozhat. Ennek oka, hogy a szervezet toleranciát alakít ki a koffeinnel szemben. Ez az anyag az adenozin nevű receptor lekötésével késlelteti a fáradtság kialakulását, miután tehát elhagyjuk a koffeint, egy ideig biztosan alacsonyabb energiaszintet tapasztalunk majd.

Ahogy azonban telik az idő, akár az alvásaink minősége és így a közérzetünk is javulhat. Ha ugyanis koffeint viszünk be a szervezetünkbe, az csökkenti az alvás teljes időtartamát és lerövidíti a mélyalvás időszakát is.

Ez is érdekelhet: Mit igyunk reggel kávé helyett, zöld vagy fekete teát?

Szív-, ér- és bélrendszer

sz\u00edv

Fotó: Alexandru Acea/Unsplash

A koffein csökkentése vagy elhagyása egyrészt leviszi a vérnyomást és a pulzusszámot, illetve kedvezően hat a gyomorégésekre és az emésztési zavarokra is. Utóbbit azzal lehet magyarázni, hogy a koffein savkiválasztást indukál a gyomrunkban, így pedig az gyengítheti hosszabb távon a nyelőcsövünk záróizmát, tudjuk meg a a Sciencelaert cikkéből.

Ragyogóbb mosoly

mosoly

Fotó: Lesly Juarez/Unsplash

A koffein elhagyása javíthatja fogaink állapotát és annak színét is. Ez valójában nem is közvetlenül ettől az anyagtól függ, sokkal inkább attól, hogy a tea és a kávé olyan vegyületeket – többek között tanninokat – tartalmaz, melyek elszínezik a fogakat. Az is könnyen előfordulhat, hogy a leszokás után megnő az érzékenységünk az édes ételek és italok ízére, mivel a koffein bezavar az ízlelőbimbóink receptorainál.

Fő a mértékletesség!

Mint sok minden másnál, itt is a mértékletesség betartása a lényeg! Akár kávét, akár teát vagy magas tartalmú energiaitalokat iszunk, legjobban akkor járunk, ha fokozatosan iktatjuk ki a napi koffeinbevitelt. Az esetleges negatív mellékhatások pedig természetes velejárói a folyamatnak, nem szabad ezek miatt visszafordulnunk a leszokás útjáról.

A figyelmetekbe ajánljuk