Víz
Mmanu schwendener/Unsplash
A vízzel nehéz vitatkozni, hiszen kalóriamentes. De emellett a vércukorszint szabályozásában is segít, hiszen hidratál. A Diabetes & Metabolic Syndrome című szaklap 2021-es áttekintése szerint a rendszeres vízfogyasztás 6%-kal csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását – érdekes módon a víz növeli a vér térfogatát, ami egy olyan aminosav felszabadulását idézi elő, amely befolyásolja a vércukorszint szabályozását.
Az összefüggés még erőteljesebb, ha az emberek a cukorral édesített italok (például üdítőitalok) fogyasztásáról áttérnek a sima vízre, mivel ez csökkenti a cukor- és kalóriabevitelt, segít az egészséges testsúly fenntartásában, ami végső soron a vércukorszint szabályozásában is segít.
Ez is érdekelhet: Bátran ehetjük: ez az 5 legalacsonyabb cukortartalmú gyümölcs
Kávé
Shutterstock
Akár koffeines, akár koffeinmentes a kávé, a tanulmányok szerint a rendszeres kávéfogyasztás összefügg a 2-es típusú cukorbetegség alacsonyabb kockázatával – olvasható a Nutrients című folyóiratban 2019-ben megjelent kutatásban. Hogy miért? A kávéban található növényi vegyületek, az úgynevezett fitokemikáliák támogathatják a máj és a hasnyálmirigy sejtjeinek egészségét, ami véd a zsírmáj kialakulása ellen, és megőrzi az inzulin természetes működését, ami vércukorszint kulcsfontosságú szabályozója.
Egy dolgot azonban nem szabad elfelejteni: nem mindegy, hogy mit teszünk a kávénkba. Logikusan elvesznek az előnyök, ha telecukrozzuk a kávét, ezért ha nem szeretjük feketén, használjuk azt a dietetikusok által is jóváhagyott trükköt, amikor az őrleményt néhány fahéjdarabkával főzzük meg.
Fekete tea
Shutterstock
Ha nem szeretjük a kávét, a tea is jó alternatíva. Az Antioxidants című folyóiratban 2019-ben megjelent áttekintése szerint a fekete tea fogyasztása csökkenti a cukorbetegség és a diabétesz szövődményeinek kockázatát. A tea vegyületei segítenek javítani az inzulinrezisztenciát, és csökkentik az oxidatív stresszt és a gyulladást. A kutatók szerint ezeket a teakomponenseket még olyan termékekké is fejleszthetnék, amelyek egy napon segíthetnek a cukorbetegség kezelésében.
A kávéhoz hasonlóan a cukor (beleértve a mézet is) hozzáadását a teák esetében is korlátozni kell.
Olvasd el ezt is! 5 egészséges élelmiszer, amely kiváló magnéziumforrás
Zöld tea
ShutterstockHa jobban kedveljük a zöld tea ízét (vagy alacsonyabb koffeintartalmát), akkor sincs baj, hiszen a Nutrition & Metabolism című szaklapban megjelent 2020-as metaanalízis szerint enyhén csökkenti az éhgyomri vércukorértéket. A tea katechin nevű összetevője gátolja a szénhidrátok bizonyos mértékű felszívódását az emésztés során, javíthatják a glükózanyagcserét is, és csökkenthetik az oxidatív stresszt, ami segíthet a vércukorszint csökkentésében.
Érdemes hozzátenni, hogy egy másik, a Diabetes & Metabolic Syndrome című szaklapban megjelent kutatás már nem talált összefüggést a zöld tea és az éhgyomri vércukorszint csökkenése között. Ennek ellenére a zöld tea még mindig egy kalória- és cukormentes ital, így továbbra is jó választás a stabil vércukorszint eléréséhez.
Tej
ShutterstockBár a tej alternatívái egyre divatosabbak, a tehéntejben található fehérjék segíthetnek csökkenteni a vércukorszintet, ha az étkezés után kortyolgatjuk, állítja a Diabetes/Metabolism Research and Reviews című szaklapban megjelent 2018-as áttekintés. Ezek a fehérjék, köztük a kazein és a tejsavó, lassítják az emésztést és javítják az inzulinválaszt, ezáltal pozitívan hatnak a vércukorszintre.
Összességében azonban még több kutatásra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön, hogyan befolyásolhatja a tejfogyasztás a vércukorszintet.
Paradicsomlé
Shutterstock
Ha egy vércukorbarát, ízes italra szomjazunk, akkor a paradicsomlevet válasszuk.
Az Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition című folyóiratban közzétett 2020-as tanulmány szerint azok, akik 30 perccel a szénhidrátban gazdag reggeli elfogyasztása előtt körülbelül 2 deciliter paradicsomlevet ittak, alacsonyabb vércukorszintet tapasztaltak az étkezés után, szemben a vízfogyasztókkal. A paradicsomban lévő rostok segíthetnek lassítani az emésztést, így lassítják az étkezés után bekövetkező vércukorszint-emelkedést.