Agy modell
Fotó: Shutterstock

5 módszer, amellyel teljesen ki tudjuk kapcsolni az agyunkat!

Életünk sokszor túlzsúfolt napok és rövidke pihenőidő váltakozásával telik. Nem alszunk eleget, és nem is vagyunk képesek gondolkodni. Megfelelő módszerek nélkül ez nem is fog változni – ilyenből mutatunk most ötöt.


A kognitív funkcióink az alvás következtében javulni fognak. Másnap pedig jobban fogjuk érezni magunkat, mert az agysejtjeinknek lehetőségük van pihenni, regenerálódni és feltöltődni

fejti kiVictoria Garfield. A kutató egy évtizede tanulmányozza az alvást, aki kihangsúlyozza, hogy évtizedes bizonyítékok támasztják alá azt az elképzelést, hogy a túl kevés vagy túl sok alvás összefügg a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szívroham, a demencia, a szorongás és a depresszió fokozott kockázatával.

Ez is érdekelhet: Könnyedén stimulálhatjuk az agyunkat alvás közben, ha ilyen illat lengi be a szobát

Éjszakánként 4-5 óra alvással is meg tudunk birkózni, de valójában mindannyiunknak 7-9 óra közötti minőségi időt kellene töltenünk az ágyunkban, vízszintesen pihenve. Ha pihenten is érezzük magunkat pár óra alvással, a halmozott hatások idővel tényleg nem tesznek jót a szervezetünknek.

1. Állítsunk fel egy következetes alvási ütemtervet!

alv\u00f3 l\u00e1ny

Fotó: Shutterstock

Aludjunk el és ébredjünk fel ugyanabban az időben a hét minden napján. Ez elsőre nehéznek tűnik, azonban fontos lehet a rutin kialakítása, hogy ne csússzuk meg az előbb említett 7-9 óra alvás betartásával. Igen, ez még a szombatra és vasárnapra is vonatkozik – a megfelelő rutin kialakításának érdekében ezeken a napokon sem tehetjük meg, hogy tovább lustálkodunk az ágyban.

2. Iktassunk be rövid sziesztákat!

Kövessük a mediterrán népek szokásait, és napközben pihenjünk le egy kicsit. A szakember szerint már fél óra napközbeni pihenis is jótékonyan hat az agyra. Ilyen kis idő is szünetet ad az agyunknak, ezalatt könnyedén tud regenerálódni. Bár vannak olyan kutatások is, amelyek a rendszeres sziesztát nem ajánlják.

Ezt is olvasd el! 6 egyszerű módja a hálószoba kialakításának, hogy jobban aludjunk

3. Mozogjunk egy kicsit!

Az alvás és a szunyókálás nem az egyetlen módja annak, hogy az agyunkat pihenőre küldjünk. A mozgás is ugyanilyen fontos tud lenni.

Számos bizonyíték utal arra, hogy a szabadba járás és a séta valóban jótékony hatású, különösen az, hogy talán csak elszakadunk az eszközöktől és kapcsolatba kerülünk a természettel

– véli Garfield. A kulcs az, hogy elszakadjunk a munkától, illetve más, nagy figyelmet igénylő tevékenységektől. A fókusz a testünkön legyen.

4. Csináljunk kicsit „agyatlan" dolgokat is!

Akár tévé- vagy filmnézés, akár egy bevásárlás ugyanúgy kiszakít az agyi tevékenységekből. Elektronikai eszközöket az esti lefekvés előtti egy órán belül viszont ne használjunk, a kékfény ugyanis nagyban hozzájárul az alvás minőségének romlásához.

Nagyon fontos azonban, hogy ezek a módszerek tényleg csak akkor működnek a leghatékonyabban, hogyha mindenki megtalálja saját maga azt, mi az, ami tényleg kikapcsolja és feltölti.

A figyelmetekbe ajánljuk