alvó férfi

Nehezen alszol el? Rendszeresen előfordul, hogy csak forgolódsz az ágyban? A különböző alvásproblémák megkeseríthetik az életünket – nemcsak mentálisan, de egészségügyileg is. Ezért sem mindegy, hogy meddig hagyjuk szenvedni önmagunkat. Ha már mindent kipróbáltál, mégsem vált be semmi, akkor jól jöhet a cikkünkben ismertetett trükk.


Lehet, hogy próbálkoztunk már különféle légzőgyakorlatokkal, nyugtató zenei listákkal, fehér zajjal, sötét és csendes környezettel, különböző ételek esti fogyasztásával, esetleg a fixált alvásrend kialakításával. Ha ezek egyike se jelentett megoldást hosszabb távon, akkor próbálkozzunk meg a kognitív viselkedésterápiával.

Ez is érdekelhet: Mi az az alvás közbeni hipnózis? És tényleg segít?

Amik biztosan nem segítenek

  • ne töltsünk sok időt ébren az ágyunkban;
  • bár egy rövid délutáni szundi, esetleg a kávézás segíthet átvészelni a napot, délután 2 óra után már ezek is kontraproduktívak;
  • az alkohol ugyan elaltat, de gyakoribb ébredéseket is okoz, így pedig drasztikusan csökkentheti az alvás általános minőségét.

Mi a megfelelő lépés?

\u00f6sszegy\u0171rt takar\u00f3

Fotó: Krista Mangulsone/Unsplash

Amennyiben a tünetek egy-két hónapnál tovább tartanak, akkor valószínű, hogy álmatlanságunk célzott kezelést igényel. Léteznek olyan vizsgálatok, amelyek az alvási szokásokra és viselkedésre összpontosítanak.

Ezt is olvasd el! Ez az egy változtatás segíthet végre átaludni az éjszakát

Az álmatlanság kognitív viselkedésterápiája – röviden CBTi – egy 4-8 hetes kezelés. Itt nincsenek gyógyszerek, altatók, sokkal inkább egy pszichológiai vizsgálatról van szó. Úgy is emlegetik mint egyfajta megoldásorientált beszélgetésterápiát.

Ez magában foglalja az alvással kapcsolatos oktatást, és olyan pszichológiai és viselkedési kezeléseket kínál, amelyek a hosszú távú álmatlanság kiváltó okait kezelik.

A Sceincealert cikke szerint az álmatlanságban szenvedők 70-80 százaléka alszik jobban egy CBTi-terápia után. Ha ez a lehetőség sem jelentene megoldás, kérjük el háziorvosunktól egy alvásszakértő elérhetőségét!

Mindemellett pedig fontos lehet először az olyan mentális egészségügyi problémákat kezelni, mint a depresszió vagy szorongás. Ugyanis ezek alapvetően megzavarhatják minden tevékenységünket, így a mindennapi alvást is.

A figyelmetekbe ajánljuk