A reggeli napfényben való sütkérezés számos jótékony hatással bír nemcsak szervezetünkre, hanem a belső óránkra is. A Huff Post szakemberek segítségével arra a kérdésre kereste a választ, hogy a reggeli napfény milyen hatással van a testünkre.
A napfény szerepe az ébredés során
Az alvási fázisok végéhez közeledve hajnalban a szervezetünk egyre több, a stresszért is felelős kortizol nevű hormont termel. Az ébredés konkrét pillanatában a kortizolszintünk hirtelen 70%-ot emelkedik, tehát ennek köszönhetően ébredünk fel. Azonban amikor ez elmarad, egész nap álmosnak és fáradtnak érezhetjük magunkat.
Sokat segíthet, ha beépítünk egy egyszerű trükköt a napi rutinunkba, mégpedig, hogy a reggeli órákat a szabadban töltjük. Az is jó megoldás lehet, ha csak kiülünk az ablakba. A napfény jelzi a testünk számára, hogy már nincs éjszaka és ideje felkelni, hatására pedig az agyunk azonnal működésbe lép: növeli a kortizolszintünket, valamint csökkenti a melatonin termelését. Utóbbi az álmosság érzetéért és elalvásért felelős hormon.
A belső óránk működéséhez elengedhetetlen
Fotó: Shutterstock
A napfény fontos szerepet játszik a cirkadián ritmusunk, azaz a belső óránk megfelelő működésében is. Dr. Sujay Kansagra alvásszakértő és neurológus szerint a cirkadián segít napközben ébren lenni, míg éjszaka aludni:
Korábban már készült laborkísérlet, amikor az alanynak környezeti segítség nélkül (mint például a sötétség vagy világosság) kellett meghatároznia az időt. A kísérlet eredménye arra engedett következtetni, hogy a cirkadián ritmus valójában kicsivel hosszabb mint 24 óra– nagyjából 24,1-24,2 órás.
Ez is érdekelhet! Egy új kutatás alanyai alvás közben irányítottak egy virtuális autót
Ha a testünk ragaszkodna ehhez a plusz időhöz, hajlamosak lennénk később lefeküdni. Ám a cirkadián minden reggel „újraállítja“ saját magát, amikor az agyunk észleli a napfényt, azaz a világosságot. A neurológus szerint emiatt nagyon fontos, hogy reggelente, iskola vagy munka előtt tartózkodjunk minél világosabb, természetes fényben, hiszen ez segíti a ritmusunk igazodását az adott napszakhoz.
Mennyi időt töltsünk a napon és kiknek ajánlott főként?
Míg általánosan mindenkire jótékonyan hat a reggeli napfény, kifejezetten hatásos lehet mindazoknak, akik későn fekszenek le aludni, mivel a szervezetük könnyebben hozzászokik a reggeli ébredéshez, de szezonális depresszió esetén is javíthatja a hangulatunkat.
Ajánljuk figyelmedbe! 6 alig ötperces trükk, ami segít elaludni
Természetesen semmi sem képes überelni azt az érzést, ha ébredés után rögtön kimegyünk a szabadba, ám ha a munkahelyünk vagy a lakásunk ablakán elegendő fény szűrődik be, már az is erőteljes hatással lehet szervezetünkre. Ugyan nincsen meghatározott időkerete annak, hogy mennyi ideig kell a napon ácsorognunk, Dr. Jawairia Shakil endokrinológus szerint 15-30 perc már ideális lehet a szabadban, ablakból viszont 30 percnél is több időre van szükség, hogy kifejtse a hatását. Nagyon fontos azonban az időzítés: az ébredést követő néhány óra kulcsfontosságú, mivel dél után a napfény már nem bír ezzel a hatással.