Az amerikai REMspace nevű vállalat kutatóinak új tanulmánya rámutatott, hogy némi gyakorlással képesek lehetünk befolyásolni a környezetünket, miközben tudatosan álmodunk, írja a Science Alert.
A tudatos álmodás (lucid dreaming) az a jelenség, amikor alvás közben felismerjük, hogy éppen egy álomban vagyunk – a képességet némi gyakorlással el lehet sajátítani, de spontán módon is előfordulhat.
Egy amerikai kísérletben öt gyakorlott tudatos álmodó képes volt alvás közben irányítani egy virtuális autó mozgását a szemhéjukon keresztül átvilágító LED-lámpák fényére reagálva. A REM-fázisban lévő alanyok végtagjaik izomösszehúzódásaival szándékosan kikerülték az élénk fényvillanások által jelzett akadályokat, miközben valójában nem álmodtak arról, hogy vezetnek.
Ez is érdekelhet! Egy kutatás szerint könnyedén csökkenthető az enyhe depresszió ezekkel a módszerekkel
A kutatás eredményei új, eddig távolinak hitt lehetőségek előtt nyithatják meg az utat az álom és az ébrenlét áthidalásával kapcsolatban.
Bár a REM-fázis során a legtöbb izom átmenetileg megbénul, tudatos álmodás során a test képes apró összehúzódásokat produkálni. A REMspace egy olyan berendezést fejlesztett ki, amely képes érzékelni a láb- és karizmok apró rándulásait alvás közben.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Persze mielőtt az alanyok álmukban elkezdhettek volna autót vezetni, először meg kellett tanítani őket arra, pontosan milyen jelekre kell reagálniuk. Teljes ébrenlét során csukott szemmel irányították egy számítógépes autó mozgását – ha az autónak el kellett fordulnia, hogy kikerüljön egy akadályt, a tudósok két fényt vetítettek a résztvevők csukott szemére.
A bal vagy a jobb kar megrántása ekkor az autót az adott irányba fordította, a két láb megfeszítése pedig a gázpedál megnyomását jelentette. Csak ezután kezdődhetett el a REM-fázisban való tesztelés – a résztvevők legalább három egymást követő balra és jobbra irányuló szemmozgással jelezték a kutatóknak, hogy tudatos álomban vannak, és készen állnak a vezetésre.
Az egyik résztvevő három éjszaka alatt ötször került tudatos álomba, de csak kétszer próbálkozott meg az autó vezetésével. Az első alkalommal két sikeres kanyart hajtott végre, majd egy darabig egyenesen vezette az autót, mielőtt felébredt volna. A következő alkalommal néhány akadály kikerülése mellett jó pár felesleges kanyart is tett, majd felriadt a kék fény miatt.
Egy másik résztvevő jóval sikeresebb volt: neki összesen tizenhét akadályt sikerült kikerülnie – igaz, egyszer megmerevedtek az izmai, így nem tudott gázt adni.
Ajánljuk figyelmedbe! Ezzel az egyszerű szokással tehetjük a legtöbbet az öregedés ellen
A REMspace kutatói azt gyanítják, hogy a legtöbb embert be lehetne tanítani hasonló feladatok elvégzésére. Ezt bizonyítja egy másik, nemrég végzett kísérletük is, amelynek során megtanítottak egy tudatos álmodót arra, hogy izmai összerándításával működtesse a világítást, a vízforralót és a rádiót intelligens otthonában.
A következő lépés a fizikai tárgyak (pl. robotok, autók vagy drónok) irányításának demonstrálása
– nyilatkozták a REMspace kutatói.