öreg és fiatal kéz
Fotó: Shutterstock

Ezzel az egyszerű szokással tehetjük a legtöbbet az öregedés ellen

Sajnos a mai napig nem találták fel a tudósok az örök fiatalság szérumát. Van azonban egy módszer, amellyel sokat tehetünk az öregedés folyamata ellen: a kutatók szerint a pihentető alvás lehet a kulcs.


Évszázadok óta keresi a tudomány az öregedés ellenszerét. Ki tudja, talán sohasem leszünk képesek arra, hogy megállítsuk az idő múlását, létezik azonban néhány módszer, amellyel megőrizhetjük vitalitásunkat.

Egyesek a rendszeres testmozgásra esküsznek, mások az egészséges táplálkozás mellett teszik le a voksukat.

Egy új tanulmány szerint azonban a pihentető alvással tehetünk a legtöbbet az öregedés ellen

– írja a ScienceAlert.

A kutatók azt figyelték meg, hogy azok a tesztalanyok, akik legalább kilenc órát aludtak éjszakánként, nap közben évekkel fiatalabbnak érezték magukat tényleges életkoruknál.

Ez is érdekelhet: Téged is elért a tavaszi fáradtság? Így küzdheted le könnyedén

A szubjektív életkor fogalmát régóta ismeri már a tudomány. Több kutatás is bizonyította már, hogy közvetlenül hat testi és lelki egészségünkre az, hogy hány évesnek érezzük magunkat.

Az említett tanulmány két szerzője, Leonie Balter és John Axelsson két kutatásban vizsgálta az alvás mennyisége és a szubjektív életkor közötti összefüggéseket.

alv\u00f3 n\u0151

A pihentető alvás lenne az öregedés ellenszere?

Fotó: Unsplash

Az elsőben 429 felnőttet kérdeztek alvási szokásaikról és arról, hogy mennyire érzik magukat fiatalosnak a mindennapokban.

Azok a válaszadók, akik a megelőző hónapban átaludták az éjszakákat, átlagosan 5,8 évvel fiatalabbnak érezték magukat tényleges életkoruknál. Azok viszont, akik alvási problémákkal küzdöttek, 0,23 évvel idősebbnek érezték magukat annál, ahány évesek valójában.

A második kutatásban a két szerző 186, legfeljebb 46 éves felnőtt segítségével vizsgálta az átaludt órák száma és a szubjektív kor között fennálló összefüggéseket. A kísérlet résztvevői az első két éjszakán négy órát, a következő kettőn pedig kilenc órát aludhattak.

Az alvásmegvonás nem meglepő módon a tesztalanyok szubjektív korára is hatással volt: az első két éjszaka után átlagosan 4,4 évvel érezték magukat idősebbnek valós életkoruknál.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Örök fiatalság? A tudomány egyre közelebb a megoldáshoz

A szerzők szerint további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy megtudjuk, miért pont az alvás bír ilyen jelentős hatással arra, hogy hány évesnek érezzük magunkat.

Csodaszer tehát nem egyelőre létezik, de az alvással igenis lassíthatjuk az öregedést – legalábbis annak érzetét.

A figyelmetekbe ajánljuk