A jetlag terhe a legtöbb hosszú távú repülőútra utazó embert érinti. Szerencsére ez a kellemetlen állapot csak átmeneti, ráadásul van néhány lépés, amivel minimalizálhatjuk a károkat – írja az IFL Science.
Mi az a jetlag?
A jetlag mindenkit érinthet, aki rövid időn belül több időzónát is átlép, hiszen ilyenkor a cirkadián ritmusunk (belső óránk) nem alkalmazkodik elég gyorsan az új körülményekhez. Ezt a belső órát olyan kulcsfontosságú tényezők irányítják, mint a fényexpozíció, a táplálékbevitel és az alvási szokások – és ezeket mind felboríthatja egy-egy hosszabb repülés, amely továbbá hatással lehet stressz-szintünkre, illetve okozhat kiszáradástés étkezési zavarokat.
A jetlag tipikus tünetei közé tartozik a fáradtság, a lefekvéskor jelentkező alvászavarok, a reggeli ébredési problémák, a kialvatlanság, a szellemi homályosság és az általános rosszkedv, de akár hányinger és szorongás is előfordulhat.
A jetlag egyik tipikus tünete a fejfájás.
Fotó: Shutterstock
Ezt is olvasd el! Még március sincs, de már 87 légi baleset történt 2025-ben
Mennyi ideig tart a jetlag?
A jetlag súlyosságában és időtartamában fontos tényező az utazás hossza.
A szakértők szerint a legtöbb embernél a cirkadián ritmusnak körülbelül 1-1,5 napra van szüksége az átrepült időzónákhoz való alkalmazkodáshoz. Más szóval, ha egy nap alatt három időzónát repültünk át, akkor a leszállás után 3-4,5 napig tartó jetlagre számíthatunk.
Hogyan lehet megelőzni a jet laget?
A Centers for Disease Control and Prevention szerint a jetlagre úgy lehet felkészülni, hogy az alvási szokásokat kissé hozzáigazítjuk a hamarosan érkező időzónához.
Tehát, ha tudjuk, hogy a következő pár napot egy olyan országban fogjuk tölteni, ahol 4 órával korábban kel és fekszik a Nap, akkor az utazást megelőző napokban próbáljunk erre készülni; a szokásosnál korábban elaludni, másnap pedig felkelni.
Figyelmedbe ajánljuk! 24 óra alatt háromszor tette meg az Új-zéland és Ausztrália közötti távolságot egy macska
Tippek a jetlag ellen
Ha viszont nem volt lehetőségünk felkészülni, akkor fontos, hogy folyamatosan hidratáljunk, továbbá kerüljük az alkoholt és a koffeint.
Ezen kívül fontos, hogy minél gyorsabban próbáljuk meg a helyi időzóna ritmusát felvenni, és álljunk ellen a rövid pihenéseknek. Ha mégis elaludnánk, tartsuk a pihenés idejét 20 perc alatt, és győződjünk meg arról, hogy ez legalább nyolc órával a tervezett lefekvési idő előtt történik.
Mozogjunk, de csak lazán. Egy gyors séta az új városban segíthet a természetes napfény felszívásában és abban, hogy testünk újra lendületbe jöjjön.