A szunyókálást régóta dicsérik, mint az éberség fokozásának, a hangulat javításának és a memória erősítésének eszközét, ugyanakkor van negatív oldala is, szabotálhatja ugyanis az éjszakai alvást. Ha azonban jól csináljuk, hatékony módja lehet az agy feltöltésének, a koncentráció javításának, valamint a mentális és fizikai egészség támogatásának – írja a Science Alert.
A cirkadián ritmus, azaz a belső testóránk az ébrenlét és a fáradtság ciklusait hozza létre a nap folyamán. A kora délutáni álmosság része ennek a ritmusnak, ezért érzik magukat sokszor fáradtnak a napok ezen szakaszában.
Tanulmányok szerint egy-egy rövid alvás a koradélutáni időszakban segíthet ellensúlyozni a fáradtságot és javíthatja a kognitív funkciókat. Ezek a gyors szundik lehetővé teszik az agy számára, hogy pihenjen anélkül, hogy mély alvásba csúszna, így könnyebben ébredhetünk felfrissülve.
A túl hosszú alvás viszont azt eredményezheti, hogy ébredéskor rosszabbul érezzük magunkat, mint előtte. Ennek oka az ,,alvási tehetetlenség” – a mélyebb alvási szakaszok alatti ébredésből adódó émelygés és zavartság.
Amint a szunyókálás 30 percnél tovább tart, az agy átmegy lassú hullámú alvásba, ami sokkal nehezebbé teszi az ébredést. Tanulmányok szerint a mély alvásból való felébredéstől akár egy órán keresztül is lomhának érezhetjük magunkat.
Olvasd el ezt is! Tele van melatoninnal ez a gyümölcs, így természetes altatóként hathat
Hogyan kell jól aludni?
A hatékony pihenés két fontos eleme az időzítés és a környezet. A 10 és 20 perc közötti alvással megelőzhető a kialvatlanság. Az ideális időpont délután 2 óra előtt van. A legjobb power nap hűvös, sötét és csendes környezetben történik.
Fontos megjegyezni, hogy a délutáni pihenés nem mindenkinek való. Az életkor, az életmód és az alvási szokások mind befolyásolják, hogy segít-e vagy hátráltat.
Figyelmedbe ajánljuk! Már egyetlen alvás nélkül töltött éjszaka is roncsolhatja az immunrendszerünket
A jó szundikálás a stratégiáról szól – tudni kell, hogy mikor, hogyan és egyáltalán kell-e szundikálni. A kulcs a kísérletezés és annak megfigyelése, hogy hogyan befolyásolja az általános alvásminőséget.