zuhanyfejől jön a víz
Fotó: Shutterstock

Hideg zuhany reggelente? Szörnyen hangzik, de rengeteg előnnyel bír

Sokunk egyből megretten a hideg víz hallatán, pedig számos pozitív egészségügyi hatása van egy reggeli „jeges” zuhanynak. Aábbi cikkünkben elmondjuk, miért éri napindítóként ezt a fajta felfrissülést választani.


Növeli az endorfinszintet

Egyre népszerűbb módszer a depresszió kezelésében a hidroterápia. Egy klinikai vizsgálat eredményei kimutatták, hogy a heti 2-3 alkalommal legfeljebb 5 percig tartó hideg zuhanyzás – a tudomány szerint a víznek ilyenkor a 21 Celsius-foknál hidegebbnek kell lennie – segít enyhíteni az ilyen fajta érzelmi zavarokat. Emögött az állhat, hogy az emberek számára a hideg zuhany egyfajta gyengéd elektrosokk-terápiaként hathat. Ezek pedig úgy felrázzák a szervezetet, hogy növelik az éberséget, a tisztánlátást és az energiaszintet is. A boldogsághormonoknak nevezett endorfinok ilyenkor szintén felszabadulnak.

Ez is érdekelhet: 5+1 érdekes tény a vízről

Segít javítani az anyagcserét

A heti 2-3 alkalommal történő hideg zuhanyzás hozzájárulhat az anyagcsere fokozásához. A hideg víz ugyanis kiegyenlíthet bizonyos hormonszinteket és gyógyíthatja a bélrendszert. Ezek a hatások hozzájárulhatnak ahhoz, hogy súlycsökkenést tapasztaljunk magunkon. Lényeges azonban, hogy a túlsúllyal küzdő emberek nem kezdhetnek el jéghideg zuhanyt venni anélkül, hogy más életmódbeli szokásaikon ne változtatnának.

Javítja a keringést és gyorsítja a gyógyulás idejét

Igen kellemetlen érzés belépni a fagyos hatást keltő csobogó víz alá, mégis érezzük utána egyből ennek élénkítő hatását. Ez azért történik, mert a természetes testhőmérsékletünknél hidegebb víz arra készteti szervezetünket, hogy keményebben dolgozzon a maghőmérséklet fenntartásáért. Gyakori hidegvizes csobbanás esetén a bőrünk is jobban néz majd ki.

Ugyanez az oka annak, hogy a jég visszafojtja a gyulladás mértékét. Azzal, hogy csökkentjük a test egy területének hőmérsékletét, felgyorsítjuk a melegebb, frissen oxigénnel telített vér bejutását az adott területre.

Segít leküzdeni a gyakori betegségeket

zuhany

Fotó: Unsplash/Hannah Xu

Testünket úgy tervezték, hogy ellenálló legyen azokkal az elemekkel szemben, amelyeknek ki vagyunk téve. A leukociták például segítenek a fertőzések elleni küzdelemben a szervezetben, a hideg víz pedig a véráramban serkentő hatással van ezekre. Ez azt jelenti, hogy a hideg zuhanyzás segíthet a gyakori betegségekkel – például a megfázással és az influenzával – szembeni ellenálló képességünkben.

Egy tanulmány azt is kimutatta, hogy a hideg vízzel való fürdés ellenállóbbá teheti a szervezetet bizonyos ráktípusokkal szemben.

Ezt is olvasd el! Íme két egyszerű trükk, amivel búcsút inthetünk a jetlagnek

Le kell szögezni viszont, hogy a hideg zuhanyok önmagükban nem jelentenek csodaszert semmilyen betegségre. A hagyományos kezelések kiegészítéseként, de nem annak helyettesítésére kell használni!

Hogyan is szoktassuk magunkat hozzá?

Indítsunk azzal, hogy a szokásos zuhanyzásunk végén lassan csökkentsük a hőmérsékletet. Legyen elég hideg a víz ahhoz, hogy elkezdjük kellemetlenül érezni magunkat. Maradjunk a víz legalább 2-3 percig. A meleg vízet fokozatosan hagyjuk el, a hideg alatt eltöltött időt pedig növeljük 5 percre.

A figyelmetekbe ajánljuk