Az elmúlt években óriási divattá vált a hideg vizes terápia, de mégis mi értelme van ennek az eljárásnak? Az alábbi cikkben ennek járunk utána, illetve 3 olyan szakértői tippet is felsorolunk, amit érdemes megfogadni!
Mi is pontosan az a hideg vizes terápia?
Antonia Harman gyógyító és wellness-szakértő szerint a hidegvizes terápia hideg vízbe mártózást vagy zuhanyozást takar, amelynek komoly terápiás előnyei vannak.
Na de milyen hidegnek kell lennie a víznek? Dr. Michael Barnish, a REVIV genetikáért és táplálkozásért felelős vezetője szerint az a lényeg, hogy 15 C fok alá kell menni.
Milyen előnyei vannak a terápiának?
Bár az előnyöket még mindig nem sikerült konkrétan, tudományos szinten bizonyítani, sok felhasználó szabályosan esküszik erre az eljárásra.
Ezzel együtt a hideg vizes terápia vélhetően:
- Erősíti az immunrendszert;
- Javítja a keringést;
- Segíti az alvást;
- Fokozza az energiaszintet;
- Csökkenti a gyulladásokat;
- Javítja az anyagcsere működését;
- Javítja a hangulatot.
Ez is érdekelhet: Rosszul alszol? 3 ital, ami segíthet elaludni
Dr. Barnish pedig azt állítja, hogy a hideg vizes terápia „az élet elixírje”:
Világszerte a legjobb laboratóriumok fedezték fel, hogy a rövid ideig tartó hidegben való tartózkodás, akár használunk vizet, akár nem, úgy tűnik, meghosszabbítja a várható élettartamot. A kellemetlenül alacsony hőmérsékletnek való kitettség aktiválhatja a túlélési reakciónkat mozgató hosszú élettartam-géneket, amelyek kulcsfontosságú szerepet játszanak abban, hogy DNS-ünk rendbe jöjjön, mielőtt új sejtek keletkeznének.
Az előbbi pozitív vélemények után felsorolunk három olyan szempontot, ami miatt a szakértők meleg szívvel ajánlják a hideg vizes terápiát.
1. Lassan érdemes elkezdeni!
Dr. Barnish szerint a megfelelő tempó kulcsfontosságú:
Nekem személy szerint két hétbe telt, mire felépítettem a terápiámat, és néha visszaveszek, az aznapi érzelmeimtől vagy stressz-szintemtől függően.
2. Hozzá kell szokni a kellemetlen érzéshez!
Amennyiben ki akarod használni a hideg vizes terápia előnyeit, hozzá kell szoknod ahhoz, hogy rövid ideig kényelmetlenül fogod érezni magad.
Miután lezuhanyoztál a szokásos hőmérsékleten, maradj a víz alatt. Lassú időközönként fordítsd el a termosztátot, hogy a víz hidegebb legyen. Minden egyes alkalommal, amikor a hőmérséklet csökken, viszonylag hamar kellemetlenül fogod érezni magad, majd újra megfelelően.
A cél az, hogy elérd azt a hőmérsékletet, ahol a kellemetlen érzés tartósan fennáll, és nem múlik el.
Próbáld meg addig kitartani, ameddig csak tudod, ez azonban az első alkalommal ne legyen több 1 percnél, végül pedig ne törekedj 5 percnél többre. Fontos megjegyezni, hogy az 5 perces időtartamot több zuhanyzás alatt fogod elérni.
3. Iktasd be a mindennapjaidba!
Mint fentebb említettük, a hideg vizes terápiának nem kell feltétlenül a jéghideg tavakba ugrásról vagy vad úszásról szólnia: helyette próbáld meg beiktatni a mindennapi zuhanyzásodba.
Forrás: Marie Claire UK