Valószínűleg a legtöbben reggelente azt kívánjuk, bárcsak lenne még néhány percünk az ébresztő megszólalásáig. Habár ez teljesen természetes jelenségnek számít, egy friss kutatás szerint a hosszú ideig tartó alvás egyáltalán nem egészséges, sőt akár negatív hatással is lehet az agyi teljesítményre. Mutatjuk, a tanulmány szerint mit jelent a „túl sok“, és elsősorban kiket érint a probléma.
A tudósok már jó ideje vizsgálják az alvás időtartama és az egészség, különösen az agy egészsége közötti kapcsolatot. Az Amerikai Egyesült Államokban található University of Texas által végzett friss kutatás azt vizsgálta, hogy az alvás időtartama és az agyi, illetve kognitív teljesítmény közötti összefüggést befolyásolja-e a depresszió.
A New Atlas által szemlézett kutatás során a szakértők összesem 1853 résztvevő adatai alapján végezték a vizsgálatokat. A résztvevők, akiknek 42,7%-a férfi volt, demencia- és stroke-mentesek voltak, 50 év körüli átlagéletkorral. Az alanyok a kutatás során beszámoltak arról, hogy jellemzően hány órát alszanak, amit a tudósok rövid (hat óránál kevesebb), átlagos (hat és kilenc óra közötti) vagy hosszú (kilenc óránál hosszabb) alvási időtartamra bontottak. A résztvevők mindemellett neuropszichológiai vizsgálaton is átestek a kognitív funkciók mérésére.
A kutatás során a depressziót is mérték, ez alapján négy csoportra osztották a jelentkezőket:
- antidepresszánsokat nem használók és depressziós tünetekkel nem rendelkezők (a kontrollcsoport);
- antidepresszánsokat használók és depressziós tünetekkel nem rendelkezők;
- antidepresszánsokat nem használók és depressziós tünetekkel rendelkezők;
- antidepresszánsokat használók és depressziós tünetekkel rendelkezők.
Illusztráció
Fotó: Hananeko_Studio/Shutterstock
A tanulmány megállapította, hogy a hosszú alvás időtartama az alanyoknál összefüggött az általános kognitív funkciók csökkenésével.
Érdekesség, hogy a legerősebb hatást a depressziós tünetekkel rendelkező résztvevőknél tapasztalták, mind az antidepresszánsokat használók, mind pedig az azt nem használók esetében. A depressziós tünetek nélkülieknél pedig gyengébb, de még mindig jelentős hatást figyeltek meg.
A túl sok alvás összefüggésbe hozható a rosszabb globális kognícióval és az olyan specifikus kognitív képességekkel, mint a memória, a vizuospatiális képességek és a végrehajtó funkciók
– fejtette ki a tanulmány egyik vezető szerzője, Dr. Sudha Seshadri.
Ajánljuk figyelmedbe! Már 15 perc extra alvás is jót tehet a fiatalok agyának
A szakértők megemlítették, hogy a kutatás keresztmetszeti felépítése nem tette lehetővé, hogy megállapítsák az alvás és a kognitív teljesítmény közötti kapcsolat ok-okozati összefüggését. Ezenkívül az alvás időtartamának önbevallása torzulásokat okozhatott, beleértve a tényleges alvásidő túlbecslését az ágyban töltött idővel szemben.