esti futás
Shutterstock

Most akkor érdemes elalvás előtt edzeni, vagy nem?

Azt régóta tudjuk, hogy a rendszeres testmozgás pozitívan befolyásolja az alvást. A tudomány azonban sokáig nem javasolta az edzést közvetlen az elalvás előtt, de úgy tűnik, ha odafigyelünk, bátran mozoghatunk este is.

Az alvás és a testmozgás kéz a kézben jár, ha az egészségről van szó. De érdemes sportolni közvetlen lefekvés előtt? A válasz nem olyan egyértelmű: sokáig azt hitték, hogy a testmozgásnak negatívan befolyásolhatja az alvás minőségét. Ennek elsőre lehet is értelme: az edzés felpörgeti a pulzusszámot, ami növeli a testhőmérsékletet, ami viszont megnehezítheti az elalvást.

Azonban egy új kutatás, ami az European Journal of Sport Science -ben jelent meg, azt találta, hogyha lefekvés előtt legalább 90 perccel edzünk, akkor az intenzív testmozgás nincs befolyással az alvásminőségünkre. Sőt: a LiveScience cikke járt utána részletesebben a témának, megkérdezve a Marylandi Egyetem Orvostudományi Karának alvásgyógyászati részlegének vezetőjét, Emerson Wickwire-t is.

Tehát miért érdemes lefekvés előtt edzeni?

Shutterstock

Enyhíti a stresszt

A stressz összeegyeztethetetlen az alvással. A testmozgás viszont valóban oldja a stresszt: egy tanulmányban, amely azt vizsgálta, hogy a testmozgás hogyan segíthet az egyetemistáknak a vizsgaidőszakban kezelni a stressz-szintet és az alvásukat, megállapították, hogy a fizikai aktivitás „pozitív hatással" volt az alvás minőségére és a jó közérzetre.

A kutatás azonban kiemelte, hogy mindez attól is függ, hogy a stresszidőszakban mennyit mozgunk: a kutatók megállapították, hogy a heti 150 perc mérsékelt intenzitású aktivitás elegendő lehet a stressz csökkentésében, amiből a közérzetünk és az egészségünk is profitálhat.

Segít elaludni 

A testmozgással kalóriát égetünk, és minél több kalóriát égetünk el, annál nagyobb szükségünk van az alvásra.

De ez még nem minden: amikor a szervezetünk kalóriát éget, azzal megakadályozzuk a súlygyarapodás kockázatát is, ami kulcsfontosságú a minőségi alvásnál, hiszen az elhízás befolyásolja az alvást. Egy tanulmány szerint például alvási apnoéhoz vezethet, ami rengeteget ront az éjszakai regenerálódásunkon.

Shutterstock

Minőségibb alvás 

Mindenki törekszik a hatékonyabb alvásra, amely az elalvásig eltelt idővel, a mély alvásban eltöltött idővel és a kevesebb felébredéssel mérhető elsősorban.

Egy kutatásban megállapították, hogy a lefekvés előtti nagyobb fizikai megterhelés összefüggésbe hozható a jobb alváshatékonysággal. A kutatók szerint résztvevők rövidebb ideig maradtak ébren elalvás előtt, mélyebben aludtak, és kevesebbszer ébredtek fel alvás közben, ha nagyobb fizikai aktivitást végeztek.

Hogy mit jelent itt a nagyobb fizikai megterhelés az eltérő lehet: valakinek a súlyzós edzést, másnak az aerob testmozgást, de bármit is végzünk, annak legalább 90 perccel lefekvés előtt kell történnie.

A kutatók szerint viszont az a legfontosabb, hogy olyan kiegyensúlyozott edzésprogramot találjunk magunknak, amelyet élvezünk is, és hosszú távon is beépítjük a mindennapjainkba. Fontos az is, hogy ne végezzünk erőteljes testmozgást közvetlen a lefekvés előtt.


A figyelmetekbe ajánljuk