Köztudott, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás kulcsfontosságú az egészség megőrzéséhez. Bár a serdülőkor nagyon fontos időszak az agy fejlődése szempontjából, különböző felmérések szerint a fiatalok nem alszanak eleget – pedig egy friss kutatás szerint már 15 perc plusz pihenés is komoly előnyökkel járhat.
Különböző kínai és brit intézmények kutatói 3222, 9 és 14 év közötti serdülő adatait használták fel egy friss tanulmányhoz. Az alanyokat három csoportra osztották fel az alvással töltött átlagos idő függvényében – a legrosszabb eredmény 7 óra 10 perc, a közepes 7 óra 21 perc, a legjobb pedig 7 óra 25 perc volt.
Azok, akik a legjobb kategóriába tartoztak, észrevehető javulást mutattak az olvasás, a problémamegoldás és a koncentráció terén a legrosszabb alvókhoz képest.
Ez is érdekelhet! Vége az álmatlan éjszakáknak! 6 könnyedén kivitelezhető tipp, amitől sokkal jobban alszol majd
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
Annak ellenére, hogy az egyes csoportok alvásmennyisége közötti különbség viszonylag kicsi volt (alig több mint negyed óra a legjobb és a legrosszabb alvók között), mégis különbségeket láttunk az agy szerkezetében és aktivitásában, valamint abban, hogy mennyire jól teljesítettek a feladatokban
– mondta Barbara Sahakian, a Cambridge-i Egyetem klinikai neuropszichológusa.
Azok a fiatalok, akik a legtöbbet aludtak éjszakánként, a többi csoporttal összehasonlítva nagyobb agytérfogattal és alacsonyabb pulzusszámmal is rendelkeztek, írja a Science Alert.
Némileg aggasztó módon a legtöbb fiatal (39%) a legalacsonyabb alvásmennyiségű kategóriába esett.
A középső csoportba a résztvevők 24 százaléka tartozott, a legjobb eredményeket mutató csoport pedig a gyerekek 37 százalékát tette ki.
Bár azt maguk a tudósok is megjegyzik, hogy a kutatás nem elegendő ahhoz, hogy bizonyítsa az ok-okozati összefüggést az alvás és az agyműködés fellendülése között, más hasonló tanulmányokkal együtt mégis afelé mutat, hogy a fiatal agyak számára minden alvással töltött perc különösen fontos.
Ha tovább olvasnál: Nem tudsz aludni idegen helyeken? Ezzel a trükkel talán összejöhet
A modern élet egyik különös függősége a telefon – és közben az egyik legnagyobb alvásgyilkos is: a lefekvés előtti képernyőhasználat egyre több alvásprobléma forrása. A tudomány szerint a digitális eszközök kék fénye és a folyamatos információáradat hosszú távon alvászavarokhoz vezethet – ezekről ebben a cikkben írtunk részletesen.