Itt a lefekvés ideje, de még mindig van mit elintézni a telefonunkon. Ébresztőóra beállítva, készülék lenémítva. Minden készen áll a pihenéshez, mi valamiért mégis inkább a görgetés mellett döntünk. Mire észbe kapunk, már hajnal van, és rég aludnunk kellene. A modern élet egyik különös függősége a telefon – és közben az egyik legnagyobb alvásgyilkos is: a lefekvés előtti képernyőhasználat egyre több alvásprobléma forrása. A tudomány szerint a digitális eszközök kék fénye és a folyamatos információáradat hosszú távon alvászavarokhoz vezethet.
Egy új tanulmányban a kutatók egy nagyszabású, 45 202 norvég egyetemi hallgató körében végzett felmérés adatai alapján próbáltak fényt deríteni a kérdésre. A tanulmány szerint az ágyban töltött képernyőidő 59 százalékkal nagyobb eséllyel jár együtt az álmatlansággal, ami éjszakánként 24 perccel kevesebb alváshoz vezet.
Bizonyos applikációk ráadásul még rosszabbat tesznek a pihenésnek: korábbi tanulmányok szerint a közösségi média különösen rossz hatással van az alvásra, még jobban, mint a képernyőidő más típusai. Ennek ellenére eddig mégis kevés kutatás hasonlította össze a különböző képernyőalapú tevékenységeket és azok alvásra gyakorolt hatását.
Ezt is olvasd el! Már egyetlen alvás nélkül töltött éjszaka is roncsolhatja az immunrendszerünket
A friss tanulmány 18 és 28 év közötti korosztályt vizsgált. A felmérés a megkérdezett norvég diákok számos egészségügyi és életmódbeli tényezőjét figyelembe vette, így a képernyőhasználatot és az alvást is.
Gunnhild Johnsen Hjetland, a Norvég Közegészségügyi Intézet klinikai pszichológusa elmondta, hogy az volt a céljuk, hogy feltárják a különböző képernyős tevékenységek és az alvási szokások közötti kapcsolatot. A kutatók arra számítottak, hogy a közösségi média használata erősebben összefügghet a rosszabb alvással, az eredmények azonban más mutatnak. Úgy tűnik, hogy a képernyős tevékenység típusa nem számít annyira, mint az ágyban képernyőhasználattal töltött teljes idő.
Illusztráció
Fotó: Shutterstock
A kutatásban részt vevők arról számoltak be, hogy használtak-e bármilyen elektronikus eszközt az ágyban, és ha igen, mennyi ideig. Emellett persze azt is elmondták, hogy mire használták telefonjaikat.
A tevékenységeket három tágabb kategóriába sorolták: csak közösségi média, nem közösségi média, illetve közösségi média és egyéb képernyőalapú tevékenységek.
A résztvevők továbbá beszámoltak a lefekvési és felkelési idejükről, arról, hogy mennyi időbe telt, amíg elaludtak, milyen gyakran küzdöttek az elalvással vagy az alvás fenntartásával, és hogy milyen gyakran érezték álmosnak magukat napközben. A tanulmány szerint azok, akik az ágyban fekve, elalvás előtt több időt töltöttek képernyő előtt, sokkal nagyobb valószínűséggel számoltak be álmatlansági tünetekről. Úgy tűnik tehát, hogy maga a konkrét tevékenység kevésbé számít, mint az általános képernyőidő.
Figyelmedbe ajánljuk! Vége az álmatlan éjszakáknak! 6 könnyedén kivitelezhető tipp, amitől sokkal jobban alszol majd
Érdekes egyébként, hogy az alvással küzdő diákok számára nem a közösségi média használata a legkedveltebb tevékenység. Néhány egyetemista például zenehallgatásra vagy kifejezetten alvássegítő programokra használja készülékét. A szakértők kiemelték, hogy mindenkinek fontos lenne, hogy csökkentse a képernyőhasználatot az ágyban.
Ideális esetben legalább 30-60 perccel alvás előtt el kellene tennünk a telefonunkat
– olvasható a Science Alert oldalán.