Amennyiben szeretjük a gyógynövényekből készült teákat és szörpöket, a nyár a legalkalmasabb időszak arra, hogy otthon termesszük őket.
Kamilla
Fotó: Shutterstock
Nyugtató, gyulladáscsökkentő hatása miatt is népszerű gyógynövénynek számít. Fontos, hogy római kamillát (Chamaemelum nobile) termesszünk, ha szeretnénk kiélvezni jótékony hatásait. Nem nehéz az ültetése, sőt akár kezdők is nyugodtan megpróbálhatják. Ha szeretnénk megkönnyíteni saját dolgunk, elsőre érdemes inkább egy kisebb hajtással kezdeni a folyamatot. Nincs szükségünk sok magra, ültethetjük közvetlenül talajba vagy cserépbe nagyjából 3 mm mélyre, de a pici magokat elvethetjük konténerbe is.
Tartsuk nedvesen a talajt addig, míg megerősödnek a palánták. Szeretik a közvetlen napfényt, így minden esetben napos helyre tegyük őket. A kamilla magától szaporodik, így ha rendesen öntözzük, nem lesz vele szinte semmi dolgunk. A virágát kiszárítva már fogyasztatjuk is teaként.
Ez is érdekelhet! Meglepő, de a forró tea a hőség egyik legjobb ellenszere
Menta
Fotó: Shutterstock
Szintén egyszerű a termesztése, mivel igénytelen növényről van szó, nem kell vele sokat vesződni. Ültetéskor legjobb, ha kisebb konténerbe helyezzük el a magokat, mivel nagyon gyorsan képesek szaporodni. Fűszernövényként és gyógyteaként egyaránt ideális választás frissítő íze és emésztéssegítő, enyhe görcs- és feszültségoldó hatásai miatt. Rengeteg fajtája közül érdemes marokkói mentát vagy borsmentát ültetni, hiszen ezek az egyik legnépszerűbb és legfinomabb ízű teák. A magokat ültessük nedves földbe, a kamillával ellentétben nem szereti a túlzott napfényt, így szűrt fényű, kicsit árnyékosabb pontra helyezzük el.
Hűvösebb napokon letakarhatjuk, hiszen szereti a párás környezetet. Szívós növény, amely jól tűri az időjárás-változást, ám ne feledkezzünk meg a rendszeres, bőséges locsolásáról. A leveleit még azelőtt szedjük le, hogy virágozni kezdene, hiszen ekkor a legfinomabb.
Citromverbéna
Ajánljuk figyelmedbe! A fehér tea 4 jótékony hatása az egészségünkre, amelyről még mindig csak kevesen tudnak
Szép, visszafogott virágai mellett nemcsak esztétikai, hanem jótékony hatása miatt is közkedvelt növény, segíti az emésztési panaszokat, görcsoldó hatású, de idegi problémák és alvászavar esetén is kiválóan hat. A nyár vége ideális az ültetésére, vágjunk le pár centiméter hosszú hajtásokat, melyeket helyezzük nedves virágfölddel teli cserépbe, de gyökereztethetjük vízben is. A gyökerek megjelenésekor ültessük át cserépbe. Hagyjuk, hogy érje napfény, hiszen szereti a meleget, de nem viseli jól sem a szelet, sem pedig a hideget. Fontos, hogy mindig visszavágjuk a hajtásokat, hogy ne legyenek 30 centiméternél magasabbak. Ha intenzív ízű teára vágyunk, forralás előtt szárítsuk ki leveleit.
Citromfű
Fotó: Shutterstock
A citromverbéna rokonaként nem maradhat ki a listából a citromfű sem, hiszen rengeteg pozitív hatása van a szervezetre. Idegerősítőként és nyugtatóként is alkalmazzák, de kiváló lehet alvászavar ellen, ahogy segít a kezdődő depresszió esetén is. Serkenti a máj működését, emésztésjavító és puffadásgátló. Igénytelen növény, így hamar elburjánzik, tehát nem lesz vele sok gondunk. Kedveli a jó vízáteresztő képességű laza talajt, magok ültetése esetén erre kiemelten figyeljünk. Szereti a nedves földet, de ha túl vizes lesz a gyökere, elpusztul. Igényli a napfényt, mindenképpen válasszunk neki napos helyet.
Rendszeresen vágjuk vissza a szárából, hogy gyorsabban nőjön. Egyszerűen szedjük le a leveleit, majd forró vízbe dobva fogyaszthatjuk is tea formájában. Ha igazán kifinomult ízélményre vágyunk, legalább öt levelet használjunk egy adag teához. Mielőtt a vízhez adnánk, tegyük papírtörlőre, majd gyengéden zúzzuk össze, majd pihentessük 10 percig.