Antarktisz

A leszakadt jéghegy akkora volt, mint Chicago városa Amerikában

Óriás tengeri pókok bukkantak elő az Antarktisz jege alól

Az Antarktiszról januárban leszakadó jéghegy akkora volt, mint Chicago, az alatta felfedezett mélytengeri világ pedig még a tudósokat is megdöbbentette.


Az IFLScience számol be arról a nem mindennapi eseményről, ami még az év elején történt az Antarktiszon. A VI. György-selfjégről váratlanul ugyanis egy hatalmas jéghegy szakadt le, feltárva ezzel a mélyben meghúzódó, elképesztően gyönyörű és lélegzetelállító élővilágot.

Ez is érdekelhet! Megdöbbentő megállapításra jutottak az őscápák legnagyobbikáról, a megalodonról

Polip az Antarktisz alatt

A mélytengeri élőlények akár több száz éve is a fenekén élhetnek

Fotó: ROV SuBastian / Schmidt Ocean Institute (CC BY-NC-SA 4.0)

A portál információi szerint az esemény bekövetkezése után a Schmidt Ocean Intézet R/V Falkor hajójának fedélzetén tartózkodó tudósok kapva kaptak az alkalmon, és azonnal megváltoztatták a terveiket a Bellingshausen-tengeren, tudván, hogy ez egy soha vissza nem térő alkalom a mélytengeri vizsgálatokra.

Megragadtuk a pillanatot, megváltoztattuk az expedíciós tervünket, és nekivágtunk, hogy megnézhessük, mi történik lent a mélyben

– idézi a portál Dr. Patricia Esquetet, a Portugáliában található Aveirói Egyetem Környezet- és Tengertudományi Központjának és Biológiai Tanszékének egyik tudósát.

A csapat távvezérlésű járművük, a ROV SuBastian segítségével nyolc napon keresztül kutatta a mély tengerfeneket, egészen elképesztő, 1300 méteres mélységben is.

Megfigyeléseik során elképesztő ökoszisztémát találtak: óriási korallok és szivacsok uralják a tengerfeneket.

M\u00e9lytengeri szivacs

A fenéken talált ökoszisztéma még a tudósokat is megdöbbentette

Fotó: ROV SuBastian / Schmidt Ocean Institute (CC BY-NC-SA 4.0)

A portál emlékeztet, hogy a tudósoknak mindig is nagy gondot okozott a hatalmas jégtakarók alatti kutatás, ugyanis rendkívül nehezen megközelíthető és vizsgálható helyekről van szó.

A helyzetet ráadásul külön érdekessé tette, hogy a mélytengeri lények jellemzően a felszínről leszivárgó szerves anyagokkal táplálkoznak, ám ezek az állatok még ettől a táplálékforrástól is elzárva élnek, így még különösebb túlélési stratégiákat alakítottak ki maguknak.

Ezt is olvasd el! Újabb lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy feltámasszuk a gyapjas mamutokat

Tengeri p\u00f3kok

A kutatók jéghalakat, tengeri pókokat, polipokat és szivacsokat is találtak a mélyben

Fotó: ROV SuBastian / Schmidt Ocean Institute (CC BY-NC-SA 4.0)

Nem számítottunk arra, hogy ilyen gyönyörű, virágzó ökoszisztémát találunk. Méretük alapján az általunk megfigyelt élőlények évtizedek, sőt akár évszázadok óta is ott lehetnek

– mondta Dr. Esquete.

A portál információi szerint

a kutatók többek közt kifejezetten ritka antarktiszi jéghalakra, óriás tengeri pókokra, polipokra és különlegesebbnél különlegesebb szivacsokra bukkantak a mélyben.

A figyelmetekbe ajánljuk