Gyémántrészecskék egy illusztráción
Fotó: Shutterstock

A gyémántrészecskék visszaverik a napfényt, ami segíthet lehűteni a bolygót

A gyémántpor segíthet megfékezni a globális felmelegedést – de milyen áron?

A globális felmelegedés napról napra látványosabban sújtja a bolygónkat, és egyre inkább úgy tűnik, hogy a folyamat megállíthatatlan. Az IFLScience azonban most egy olyan új, lehetséges megoldást mutat be, amit geomérnökök fejlesztettek ki és ami egy különös, mégis hatékony módja lehet annak, hogy megállítsuk a klímaváltozást.


A legújabb számítások szerinta Föld hamarosan elérheti az akár 2,8°C fokos hőmérséklet-növekedést is évente, ami jóval a Párizsi Megállapodásban lefektetett érték fölött van. Ebben a dokumentumban a világ országainak jelentős része azt vállalta, hogy visszafogja a károsanyag-kibocsátását azzal a céllal, hogy a globális átlaghőmérséklet-emelkedést 2°C fok alatt tartsák az iparosodás előtti szinthez képest, és törekedjenek arra, hogy az emelkedés ne haladja meg az évi 1,5 Celsius-fokot.

Még több hír a klímaváltozásról! Egy tanulmány szerint nemcsak minket, de az idegen civilizációkat is klímakatasztrófa fenyegeti

Glob\u00e1lis felmeleged\u00e9s

Az évi hőmérséklet-növekedés akár a 2,8 fokot is elérheti

Fotó: Shutterstock

Ez az elképzelés azonban – a jelen tudásunk szerint – tarthatatlan, így az emberiségnek gyorsan és hatékonyan kell beavatkoznia a klímaváltozás folyamatába. Ezzel a céllal végeztek kutatásokat tudósok, amelyek eredményeit az IFLScience szemlézte.

A dokumentum szerint létezik egy egészen meglepő és rendkívül költséges megoldás, amivel sikerülhet lehűteni a sztratoszférát.

A tudósok ugyanis azt találták, hogy közel 5 millió tonna gyémántrészecske kibocsátása a légkör középső rétegébe évente akár 1,6°C fokkal is csökkenthetné a Föld globális hőmérsékletét.

A portál emlékeztet, hogy eddig is készültek különböző tanulmányok, amik azt vizsgálták, hogy milyen módon lehetne megállítani a globális felmelegedést. Eddig sokan azt hitték, hogy kénrészecskék sztratoszférába juttatásával megoldható a probléma, ám úgy tűnik, hogy ez nem hűtené, sokkal inkább fűtené a bolygót.

A mostani tanulmány szerzői azt állítják, hogy a napsugárzást leghatékonyabban a légkörbe jutatott gyémántrészecskék vernék vissza, ám ennek komoly költségei lennének. A portál információi szerint ugyanis

az évi ötmillió tonnányi gyémántrészecske a 21. század végéig közel 200 billió, vagyis 200 ezer milliárd dollárba kerülne.

A Világbank adatai szerint a Föld összes országának együttes GDP-je 2023-ban 105 billió dollár volt, tehát egy szinte elképzelhetetlenül magas összegről van szó.

Arról nem is beszélve, hogy a tudósok egyelőre abban sem biztosak, hogy a gyémántrészecskék hogyan viselkednének a sztratoszférában. Sokak szerint ugyanis könnyen előfordulhat, hogy a különböző, apró elemek egy idő után elkezdenek egymással összeállni, ami visszájára fordíthatja a folyamatot.

Ezt is olvasd el! 5 látványosság, ami 10 éven belül eltűnhet a föld színéről

Röviden tehát,

elméletben ugyan született egy megoldás a globális felmelegedés visszaszorítására, de a valóságban drága, nehezen megvalósítható és bizonytalan ötletről van szó.

A figyelmetekbe ajánljuk