túlhevült idegen bolygó
Fotó: Shutterstock

Egy tanulmány szerint nemcsak minket, de az idegen civilizációkat is klímakatasztrófa fenyegeti

Egy friss tanulmányban egy tudóscsoport azt vizsgálta, hogy az átlaghőmérséklet-emelkedés hosszú távon vajon más, fejlett civilizációkat is érint-e majd. A jelenség szerintük nem csupán a fosszilis tüzelőanyagoknak köszönhető, megállapításaik pedig teljesen új irányba terelhetik az asztrobiológia fejlődését, írja a Science Alert.


A Föld globális átlaghőmérséklete az ipari forradalom óta folyamatosan emelkedik: 1850 óta évtizedenként 0,06 Celsius-fokkal melegedett, ami összesen mintegy 1,11 fokot jelent. A folyamat persze nem egyenletesen zajlik, 1982 óta átlagosan megháromszorozódott a sebessége, így az előrejelzések szerint 2100-ra további 1,5-2 Celsius-fokos növekedésre kell felkészülnünk.

Ez a Földön egyértelműen a fosszilis tüzelőanyagok elégetésének közvetlen következménye, de egy új tanulmány szerint nem csak a mi bolygónkon fordulhat elő a – valószínűleg katasztrofális végkimenetelű – jelenség.

A friss kutatást Amedeo Balbi, az Universita di Roma Tor Vergata csillagászati és asztrofizika docense, illetve Manasvi Lingam, a Florida Institute of Technology űrtudományi adjunktusa készítette. Elméletük sokat merít Mihail I. Budyko szovjet tudós 1969-ben megjelent tanulmányából, amelynek a következő állítást köszönhetjük:

Az ember által felhasznált összes energia hővé alakul át. (…) Egyszerű számítások azt mutatják, hogy az energiafelhasználás jelenlegi növekedési üteme mellett az ember által termelt hő kevesebb mint kétszáz év múlva összehasonlítható lesz a Napból származó energiával.
Kl\u00edmakatasztr\u00f3fa egy idegen bolyg\u00f3n (illusztr\u00e1ci\u00f3)

Klímakatasztrófa egy idegen bolygón (illusztráció)

Fotó: Shutterstock

Ez egész egyszerűen abból következik, hogy bármilyen energiatermelés és -fogyasztás úgynevezett hulladékhőt termel. Bár ez a hulladékhő a szén-dioxid-kibocsátáshoz képest csak elenyésző mértékben járul hozzá a globális felmelegedéshez, Lingam szerint

ha a hulladékhő-termelés a következő évszázadban exponenciális pályán folytatódik, akkor a hőmérséklet további 1 Celsius-fokos emelkedését okozhatja, függetlenül a fosszilis tüzelőanyagok miatti fokozott üvegházhatástól. Ha pedig az exponenciális növekedés évszázadokon át megmarad, akkor ez a Földön lévő összes élet elpusztulásához vezethet.

Itt jönnek a képbe az idegen civilizációk: a miénknél sokkal fejlettebb fajok az elképzelések szerint úgynevezett Dyson-gömböt használnak növekvő energiaszükségletük kielégítésére. Ez a szerkezet teljesen körbeveszi az adott civilizáció csillagát, és annak energiáját használja fel, emellett viszont jelentős mennyiségű hulladékhőt is kibocsát.

Balbi és Lingam különböző elméleti modellek tanulmányozása után arra jutott, hogy a fejlett idegen civilizációk maximális élettartama körülbelül ezer év abban az esetben, ha évente 1 százalékos növekedést mutat az energiafelhasználásuk.

Eredményeink arra utalnak, hogy a hulladékhő hatása nemcsak a Föld jövőjében válhat lényegessé, hanem bármely hipotetikus faj fejlődésében is.

A tudósok szerint az eredmények segíthetnek elkerülni azt, hogy bolygónk valóban lakhatatlanná váljon. Úgy látják például, hogy a kellő fejlettségi szint elérése után technológiai infrastruktúránk nagy részét áthelyezhetnénk az űrbe, ezzel csökkentve a Földet elérő hulladékhő mennyiségét.

A figyelmetekbe ajánljuk