a Föld az űrből
Fotó: Shutterstock

Egy elmélet szerint a földi civilizáció még a legalacsonyabb szintet sem érte el

Ahhoz, hogy galaxisunk vagy az univerzum távoli pontjain is észlelhető jeleket sugározzunk, ezzel pedig potenciálisan kapcsolatba lépjünk egy intelligens civilizációval, rengeteg energiára van szükség – sokkal többre, mint amennyit jelenleg képesek vagyunk kibocsátani. Egy csillagász által kidolgozott, három lépcsőből álló rendszer szerint még az első, legalacsonyabb szintet sem érjük el, írja az IFLScience.


1963-ban Nyikolaj Kardasov szovjet csillagász megpróbálta kiszámítani, mennyi energiát igényel az, hogy folyamatos, távoli bolygókon is észlelhető üzenetet küldjünk ki a világűrbe. Kardasov ezután három különböző fejlettségi szintet állapított meg aszerint, hogy az adott civilizáció mennyi energiát képes hasznosítani a saját környezetéből.

Az egyes típusú civilizációk azok, amelyek képesek a bolygójukon rendelkezésre álló összes energiát kiaknázni és saját céljaikra felhasználni. A kettes típusú civilizációk ezzel szemben csillaguk energiáját is hasznosítják – például egy Dyson-gömb nevű, egyelőre csak elméletben létező, csillagok köré épített szerkezettel.

A legfejlettebbek Kardasov szerint a harmadik típusú civilizációk: ezek képesek az egész galaxisuk energiáját kiaknázni. 2020-ban, kiegészítésképp a tudósok egy negyedik típust is bevezettek, az ebbe a kategóriába sorolt közösségek az általuk ismert univerzumban fellelhető összes energiával gazdálkodnak.

A Föld energiatermelését figyelembe véve az emberiség jelenleg még az egyes típusba sem sorolható, mindössze 0,72-es szinten állunk.

Ha azzal számolunk, hogy ez az érték évente 1 százalékkal növekszik, a kettes típust 3200, a hármas kategóriát pedig 5800 év múlva érhetjük el.

Bár az egyes típusú civilizációk energiakibocsátása jóval meghaladja a miénket, még mindig elég jelentéktelennek számít, így szinte kizárt, hogy egy ilyen bolygóról elküldött üzenetet észlelnénk. A második és harmadik típusú civilizációk jelzéseit viszont már könnyedén befoghatnánk – válaszolni viszont nem tudnánk rájuk.

A figyelmetekbe ajánljuk