űrhajó a Hold körül
Fotó: Shutterstock

Tudósok kiszámolták, mekkora sugárzás éri majd az Artemis-program űrhajósait

A NASA próbababákat küldött a Hold körüli Artemis I fedélzetére abból a célból, hogy megmérje, mekkora sugárzásnak lesznek kitéve a jövő űrhajósai.


A NASA már korábban tudta, hogy a sugárzási dózisok valószínűleg nem haladják meg az űrhajósokra vonatkozó határértékeket a jövőbeli Hold körüli küldetések során. Főleg úgy, hogy az Orion űrhajó – amely az űrhajósokat a Földről Hold körüli pályára szállítja majd – egy jól megtervezett burok, amely jócskán csökkenti minden káros behatás mértékét.

A pontos adatok kedvéért azonban további vizsgálatokat végeztek az űrügynökség kutatói.

Ennek érdekében sugárzásmérő műszereket – úgynevezett dozimétereket – helyeztek el az űrhajó körül, valamint a Helga és Zohar névre keresztelt próbababákon is.

Ezt is olvasd el! Hamarosan új holddal gazdagodik Földünk

A Nature című folyóiratban is közzétett adatok azt mutatják, hogy bár az Orionon belül is változik a sugárterhelés mértéke, de még egy nagyobb naptevékenység esetén sem lennének veszélyben az űrhajósok.

Egy misszió során az asztronautákat körülbelül 30 millisievert sugárzás éri, amely nagyjából 60 százaléka a megengedett maximális dózisnak.

Ez is érdekelhet! 60 éve nem volt ember ilyen távol a Földtől – videó!

A további mérések azt megmutatták, hogy ezt a sugárterhelést további 50 százalékkal lehet csökkenteni azáltal, ha az űrszondát 90 fokos szögben reptetik a Hold belső övében.

Az Artemis II várhatóan 2025 szeptemberében indul el útjára. A küldetés legfeljebb 21 napig tart majd, a legénységet pedig 3 amerikai és 1 kanadai űrhajós alkotja.

Forrás: IFLScience

A figyelmetekbe ajánljuk