A Jupiter fagyott holdjai felé tartó űrszonda alaposan szemügyre vette a Földet, és minden kétséget kizáróan megállapította, hogy szülőbolygónk valóban lakható, írja a Science Alert.
Az Európai Űrügynökség (ESA) Juice nevű szondája augusztus 20-án a Föld légköre felé irányította MAJIS képalkotó spektrométerét és SWI szubmilliméteres spektrométerét, hogy olyan molekulákat keressen, amelyek egyértelműen az élet jelenlétére utalnak.
Ez is érdekelhet! Talán nem is igaz a Hold keletkezéséről alkotott legnépszerűbb elmélet
Természetesen a projektet vezető tudósok is tisztában vannak vele, hogy a Föld tele van élettel – pontosan ezért végezték el a kísérletet.
Mivel ugyanis a Juice a Jupiter holdjai felé halad, amelyeken előfordulhatnak élő organizmusok, a csillagászok egészen biztosak akartak lenni abban, hogy a szonda műszerei képesek a megfelelő molekulák észlelésére.
Nyilvánvalóan nem lepődünk meg ezeken az eredményeken... rendkívül aggasztó lett volna, ha kiderül, hogy a Föld nem lakható!
– mondta Olivier Witasse, az ESA bolygókutatója.
De azt jelzik, hogy a MAJIS és az SWI nagyon sikeresen fog működni a Jupiteren, ahol segítenek majd megvizsgálni, hogy a jeges holdak potenciálisan helyet adhatnak-e az életnek – akár a múltban, akár a jelenben.
A MAJIS a Föld légkörének összetételét mérte, emellett infravörös hőtérképeket is készített a bolygó felszínéről. Az SWI ezzel szemben a szén, hidrogén, nitrogén, oxigén, foszfor és kén koncentrációját vizsgálta.
Ha tovább olvasnál: Kína 2035-re holdbázist építene – már a helyszín is megvan hozzá
A 2023 áprilisában indított Juice a tervek szerint 2031 nyarán érkezik majd meg a Jupiterhez.