Hold
Fotó: NASA/Unsplash

A holdi kőzemintákban vizet találtak

Vizet találhatott a Holdon a kínaiak holdjárója

Ahogy arról mi is beszámoltunk, a kínai űrkutatás élen jár a Hold felfedezésében. Olyannyira, hogy az utóbbi időben közzétették azoknak a kőzetmintáknak a vizsgálati eredményeit is, melyeket még a Chang'e-5 űrszonda segítségével gyűjtöttek be 2020 decemberében. A minták pedig olyan anyagokat tartalmaznak, ami még a tudósokat is megdöbbentette.



Úgy tűnik, hogy a Chang’e-5 holdjáró által begyűjtött kőzetek hétről-hétre újabb meglepetést okoznak az űrkutatás szerelmeseinek. Pár héttel ezelőtt derült ki, hogy ezek a minták földi anyagot, egészen pontosan grafitot tartalmaznak, ami előtt döbbenten állnak a tudósok. A szén ezen formája ugyanis ez egy rendkívül ritka anyagnak számít az univerzumban és nincs egyértelmű magyarázat arra, hogyan is került a Holdra.

Most pedig a LiveScience arról számol be, hogy ugyanezekben a kőzetekben víz nyomaira bukkantak.

Az 1960-as és 1970-es években az Apollo-űrprogram keretein belül hazahozott mintákban még semmilyen nyoma nem volt a víznek. Később néhány űrszonda már talált vízmolekulákra utaló jeleket, de a mostani kőzetekben talált hidratált só formájában jelentek meg.

Ez is érdekelhet! Kínának sikerült: a Hold sötét oldaláról gyűjtöttek be mintákat

hold

A Hold felszínén egyre több meglepő anyagot találnak a kínai űrszondák

Shutterstock

A szakértők ezeket a mintákat a Hold magasabb pontjairól gyűjtötték be és emiatt arra következtetnek, hogy az égitest azon részein, melyeket rendszeresen éri napsütés, könnyebben fennmaradhatnak a vízmolekulák.

Ajánljuk figyelmedbe! A NASA egy mesterséges csillagot állít Föld körüli pályára

Ráadásul az űrszonda által hazahozott darabokból az is kiderül, hogy nemcsak víz, de ammónia is található a Hold felszínén. Ez még érdekesebbé teszi a felfedezést, hiszen a hidrogén molekulák és az ammónia jelenléte a jövőben megkönnyítheti azokat a kísérleteket, amiket Kína a Hold felszínén tervez.

Az ázsiai űrkutatási programban ugyanis az szerepel, hogy 2030-ig embert küldenek a kísérőbolygójának a felszínére és megkezdik kialakítani a valós idejű kommunikációt a Hold és a Föld között.

A figyelmetekbe ajánljuk