az Europa felszíne
Fotó: Shutterstock

Ha tényleg van élet a Jupiter holdján, a tudósok hamarosan rátalálnak

Az Europa a Jupiter körül keringő több mint 90 hold közül az egyik legnagyobb – és egyben az egyik legjobb hely, ahol esélyünk van idegen életre bukkanni. A holddal kapcsolatos megfigyelések arra utalnak, hogy az Europa jeges kérge alatt egy hatalmas, folyékony vizű óceán lehet. Ha ebben összetett vegyi anyagok rejtőznek, akkor a NASA új űrszondája képes lesz majd azonosítani őket, írja az IFLScience.


A NASA Europa Clipper nevű űrszondája a valaha volt legnagyobb, amelyet bolygókutatásra fejlesztettek ki. Az amerikai űrhivatal abban reménykedik, hogy az új űreszköz képes lesz kimutatni az idegen élet jelenlétét a Jupiter holdján.

Az élet három kulcsfontosságú összetevője az energia, a folyékony víz és a megfelelő vegyi anyagok. Az űrszonda részletesebb képet fog nyújtani az Europa ezen elemeiről, és így arról, hogy a hold potenciálisan alkalmas-e az élet kialakulására.

Az Europa földalatti óceánja – amely a becslések szerint kétszer annyi folyékony vizet tartalmaz, mint amennyi a Földön összesen megtalálható – tartalmazhatja az élet kémiai építőköveit, például a szenet, az oxigént, a foszfort és a ként. De az Europa Clipper összetettebb szerves vegyi anyagok után is kutat majd, ha ugyanis sikerül ilyeneket találni, az azt bizonyítaná, hogy a jeges hold alkalmas az élet fenntartására.

az Europa hold felsz\u00edne

Az Europa felszíne

Fotó: Shutterstock

Mindezt az Europa Clipper egyik legfontosabb műszerével támaszthatják alá, amelyet a Colorado Boulder Egyetem fejlesztett ki. A műszer apró jégszemcséket és port gyűjt a felszín feletti régióból, miközben az űrszonda elrepül a hold mellett. A küldetés elsődleges célja az, hogy meghatározzák a begyűjtött minták pontos összetételét, és a röppálya elemzésével kiderítsék, hogy az Europa felszínén melyik anyag pontosan hol található meg.

A tudósok úgy vélik, hogy a hold jégtakarójának nagy része az alatta elhelyezkedő óceánból származik, így a jég elemzése értékes adatokat szolgáltathat a víz összetételével kapcsolatban.

Az Europa Clipper mögött álló tudományos csapatnak mindenesetre van még pár éve előkészülni az adatok feldolgozására, az űrszonda ugyanis a 628 millió 300 ezer kilométeres távolság miatt legkorábban 2030-ban érkezik meg a Jupiter holdjához.

A figyelmetekbe ajánljuk