Az űrügynökség még 2023-ban jelentette be „Üzenet a palackban” fantázianevet viselő kampányát, mely során emberek millióit bíztatták arra, hogy lássák el nevükkel azt a küldeményt, amelyet a Clipper-űrszondán utaztatnak keresztül a Naprendszeren. A tervek szerint a küldetés 2024 októberében indul, egyik célja pedig annak feltárása, hogy van-e élet az Europa fagyos felszíne alatt.
A NASA egy márciusi közleményben azt is elárulta, hogyan fogják eljuttatni ezeket a neveket a Jupiter holdjához: a több mint 2,6 millió nevet végül egy stencilezett, körülbelül tízcentes méretű (az amerikai 10 centes átmérője 17,91 mm, a magyar 5 forintosé 21,2 mm – a szerk.) szilícium mikrochipre helyezik fel. Ezt a mikrochipet egy emléktáblához rögzítik, amelyen az In Praise of Mystery: A Poem for Europa című vers kézzel írt példánya is látható.
A körülbelül 18x28 centiméter nagyságú lemez mindkét oldalát olyan művészi alkotások fogják díszíteni, amelyek kiemelik a Föld és az Europa kapcsolatát – olvasható az űrügynökség közleményében.
Figyelmedbe ajánljuk! Új holdakat fedeztek fel az Uránusz és a Neptunusz körül
A kifelé néző panel hullámformákat, azaz a hanghullámok vizuális ábrázolását tartalmazza, amelyek a „víz" szót kimondó emberek felvételeiből származnak 103 különböző nyelven. A tábla befelé néző oldalán pedig a csillagközi kommunikációhoz használható rádiófrekvenciákra való vizuális utalások találhatók.
Ez is tetszeni fog! Óceán húzódik a Szaturnusz legkülönlegesebb holdja alatt
Fontos azonban megjegyezni, hogy ha van is élet a Jupiter holdján, az valószínűleg mikrobiális jellegű, így az emléktábla inkább szimbolikus gesztus, mintsem üzenet egy másik, földönkívüli életformának – írja a LiveScience.
A Clipper 2,9 milliárd kilométeres űrutazás után várhatóan 2030-ban éri el a Jupiter körüli pályát. Onnan a tervek szerint 49 közeli elrepülést tesz majd az Europa körül.
A tudósok reményei szerint a küldetés segítségével adatokat gyűjthetnek majd az égitest óceánjának felszín alatti részleteiről, amely kétszer annyi vizet tartalmaz, mint a Föld összes óceánja, valamint adatokat a jeges kérgéről, vékony légköréről és űrkörnyezetéről.