Csillagos égbolt.

Új holdakat fedeztek fel az Uránusz és a Neptunusz körül

A kutatók szerint további holdak várnak felfedezésre a Naprendszer két távoli bolygója, az Uránusz és a Neptunusz körül.


A Naprendszer bolygói közül mindig több figyelem hárult azokra, amelyek közelebb vannak Földünkhöz. A Jupiternek kilencvenöt, a Szaturnusznak száznegyvenhat holdja ismert eddig, melyekről sokat is cikkeznek a különböző tudományos portálok. Noha valószínűsíthető, hogy létezik egy kilencedik bolygó is a Naprendszerben, jelen tudásunk szerint az Uránusz és a Neptunusz számít a legtávolabbinak – így mindeddig a tudósok is kevesebb figyelmet fordítottak rájuk.

A Neptunusz a Voyager-2 űrszondáról nézve.

NASA /Unsplash

Néhány új felfedezésnek köszönhetően azonban újra fókuszba kerülhet ez a két messzi jégbolygó – írja a ScienceAlert.

Három új holdat fedeztek ugyanis csillagászok, melyek közül egy az Uránusz, kettő pedig a Neptunusz körül kering.

A felfedezések már az elmúlt években megtörténtek, de csak mostanra sikerült minden kétséget kizáróan bizonyítani, hogy valóban holdakról, amelyek egészen mostanáig ismeretlenek voltak.

Ez is érdekelhet: A Naprendszer jeges holdjai valószínűleg nem alkalmasak az élet kialakulására

Az Uránusz új holdját – mely ideiglenesen az S/2023 U1 nevet viseli – tavaly novemberben vették észre először a kutatók. Ez az egyetlen Uránusz-hold, amelyet az elmúlt húsz évben fedeztek fel, egyben a legkisebb is a maga nyolc kilométeres átmérőjével. A hagyományoknak megfelelően minden bizonnyal egy Shakespeare-karakter után fogják elnevezni majd.

Az Ur\u00e1nusz.

Az Uránusz. Sok holdja várhat még felfedezésre.

NASA/Unsplash

A két újonnan felfedezett Neptunusz-hold közül a világosabbat – száraz tudományos nevén az S/2002 N5-öt – először 2021-ben azonosították, pedig már 2003-ban is gyanút fogtak a tudósok. Mostanra bebizonyosodott, valóban egy holdról van szó, amely huszonhárom kilométeres átmérővel rendelkezik és kilenc év alatt kerüli meg bolygóját.

Még nehezebb dolguk volt a csillagászoknak az S/2021 N1 felfedezésekor, amely kisebb és haloványabb is társánál. A két új Neptunusz-holdat a görög mitológiából ismert tengeri nimfák, a néreiszek után fogják elnevezni majd.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Rejtélyes módon ingadozik a hőmérséklet a Neptunuszon

Scott Sheppard, a Carnegie Tudományos Intézet asztronómusa szerint az új felfedezéseket az egyre kifinomultabb teleszkópok használata tette lehetővé.

A technológia további fejlődésével a csillagászok egyre több kísérő égitestet fedezhetnek fel az Uránusz és a Neptunusz körül.

Előbbi huszonnyolc, utóbbi tizenhat ismert holddal rendelkezik – ki tudja, előbb-utóbb talán a Szaturnusz rekordja is veszélybe kerülhet.

A figyelmetekbe ajánljuk