Egy új tanulmány szerint nem valószínű, hogy a közeljövőben életet találunk a Naprendszeren belül.
Sokan bíztak abban, hogy ha valahol, akkor a Szaturnusz legnagyobb holdján, a Titanon kialakulhatott az élet. A Földünkön kívül ugyanis ez az egyetlen égitest a Naprendszeren belül, amelynek a felületén is található víz – folyók, tavak, tengerek és óceánok formájában.
Ez is érdekelhet: A NASA azt fontolgatja, hogy meghódítják a Szaturnusz vízzel borított holdját
Egy új tanulmány szerint azonban egyelőre nem érdemes reménykednünk – írja az IFLScience.
Ugyanis hiába rendelkezik a Titan olyan vizekkel, amelyekben potenciálisan kialakulhatott az élet, egy nagyon fontos feltétel hiányzik: kellő mennyiségű szerves anyag.
A tudósok korábban abban bíztak, hogy külső objektumok, például üstökösök becsapódása révén elegendő szerves anyag jutott a Titan jégfelszín alatti óceánjába. Utóbbi hatalmas víztömeggel rendelkezik:
űrtartalma tizenkétszer nagyobb a Föld óceánjainak összességénél.
Ha tehát a becsapódó égitestek áttörik a jégréteget és eljuttatják a Titan felszínén található szerves anyagokat a felszín alatti óceánba, az talán megfelelő feltételeket biztosít az élet kialakulásához. Az említett tanulmány azonban nem igazolta ezt a feltevést: a kutatók becslése szerint a legegyszerűbb aminosavból, a glicinből mindössze 7500 kg jut el ily módon a felszín alatti vizekbe. Egy elefánt tömege ennyi, és ez édeskevés az élet kialakulásához, véli Catherine Neish asztrobiológus.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Újabb hasonlóságot fedeztek fel a Szaturnusz óriásholdja és a Föld között
A Jupiter bolygó.
Planet Volumes/UnsplashAz a tény is mérsékelheti a tudósok optimizmusát, hogy a Jupiter, valamint a Szaturnusz többi jeges holdján még kevesebb szerves anyag áll rendelkezésre. Nem valószínű tehát, hogy azokon kialakult volna bármilyen élet.
Egy apró reménysugár mégis akad: ha kiderülne, hogy nagyobb mennyiségben található szerves anyag a Titan felületén, mint azt eddig hitték. Hogy megtudjuk, így van-e, nem elegendő űrteleszkópok segítségével vizsgálni a felszínt, sokkal inkább valódi minták begyűjtésére lenne szükség. A kutatók szerencséjére a NASA Dragonfly (Szitakötő) névre keresztelt missziója éppen erre készül.
Ki tudja, talán az expedíció talál valamit, ami újra derűlátásra késztetheti a kutatókat.