Mimas, háttérben a Szaturnusszal
Fotó: Shutterstock

A kép illusztráció.

Óceán húzódik a Szaturnusz legkülönlegesebb holdja alatt

A Csillagok háborújából ismert Halálcsillagra hasonlít a Szaturnusz egyik legkülönlegesebb holdja, a Mimas. A kráteres felszínéről is ismert égitest azonban most nem ezzel, hanem sokkal inkább a felszíne alatt húzódó óceánnal keltette fel a kutatók figyelmét.


Úgy tűnik, a holdak belsejében lévő óceánok meglehetősen gyakoriak a Naprendszerben – a kutatók ehhez a listához adták most hozzá a Szaturnusz hetedik holdját, a Mimast.

Ezt is olvasd el! 60-nál is több új holdat fedeztek fel a Szaturnusz körül

A londoni Queen Mary University tudósai által végzett kutatásból kiderül, hogy a Mimas haladási pályáján szabálytalanságok fedezhetők fel. Az egyik feltételezés az volt, hogy az égitest egy tojás alakú kőzetmaggal rendelkezik, ami a sodródást és a különös ívet okozhatja. Másik lehetőségként egy, a hold belsejében található óceánt jelöltek meg.

Az új modellek szerint ez utóbbi forgatókönyv a valószínűbb. A mérések alapján a folyékony óceán 20-30 kilométer mélyen lehet a felszín alatt.

Ezzel a felfedezéssel a Mimas a belső óceánnal rendelkező holdak exkluzív klubjába került, beleértve az Enceladus és az Europa holdakat is

fejtette kiDr. Nick Cooper társszerző, aki hozzátette, hogy a többi óceánhoz képest a Mimasé egy valamiben eltér:

Feltűnően fiatal, becslések szerint mindössze 5-15 millió éves.

Ez is érdekelhet: Mégis jelen lehet az élet a Naprendszeren kívüli legközelebbi bolygón

A tudósok szerint a Mimas fiatal óceánja tökéletesen alkalmas arra, hogy az élet eredetét kutassák rajta.

Az elemzést a NASA, az Európai és az Olasz Űrügynökség nemzetközi együttműködésében megvalósuló Cassini-misszió adatai tették lehetővé. A projekt 13 évet töltött a Szaturnusz körül, tanulmányozva a bolygót, annak gyűrűit és holdjait. 2017-ben végül szándékosan megsemmisítették, hogy megvédjék ezeket a holdakat a Földről érkező esetleges szennyeződéstől. A küldetés valódi sikerességét mutatja, hogy még hét évvel ezután is értékes következtetéseket tudtak kinyerni a megszerzett adatokból.

A figyelmetekbe ajánljuk