A Neptunusz.

Rejtélyes módon ingadozik a hőmérséklet a Neptunuszon

A Neptunusz hőmérsékletében bekövetkező változások eddig példa nélküli elemzése során kiderült, hogy a Naprendszerünk legtávolabbi bolygóján valami meglehetősen furcsa dolog zajlik.


A távoli Neptunusz a Föld távolságának mintegy 30-szorosával kering a Nap körül, ennek megfelelően hosszú idő alatt teszi meg a csillag körüli útját: körülbelül 165 földi év alatt, ami azt jelenti, hogy a Neptunuszon minden évszak több mint 40 földi évig tart.

Jelenleg a Neptunusz déli féltekéje egy négy évtizedes, epikus nyár közepén van, de a tudósok nem tudják teljesen megmagyarázni, hogy a hőmérséklet miért nem melegszik – legalábbis nem olyan fokozatosan, ahogyan azt feltételeznénk.

Egy új tanulmány, amely 17 évnyi, a Neptunusz hőmérsékletére vonatkozó megfigyeléseket gyűjtött össze, inkább az ellenkezőjét mutatja: a mérések rejtélyes módon 2003 és 2018 között globálisan átlagosan mintegy 8 °C-os csökkenést jeleznek, amit a légköri sugárzás 2003-tól kezdődő jelentős csökkenése is bizonyít.

A Neptunusz légköri hőmérsékletére vonatkozó megbízható adatok gyűjtése nem a legkönnyebb feladat, tekintve, hogy ez a hideg bolygó nagyon messze van a Földtől.

Igazából csak a századforduló óta lehetséges ilyen méréseket végezni, az újabb űrteleszkópok érzékeny infravörös méréseinek megjelenése miatt. Ezek egyike az Európai Déli Obszervatórium Nagy Távcsövén (VLT) elhelyezett VISIR (VLT Imager and Spectrometer for mid-Infrared), amely az infravörös fénykibocsátás szintje alapján képes következtetni a hőmérsékletre.

A Neptunusz infravörös sugárzásának tanulmányozásához egy kutatócsapat a bolygó közel 100 termikus megfigyelését elemezte, amelyek közül sokat a VISIR rögzített, de a NASA Spitzer űrteleszkópjának, valamint számos chilei és hawaii földi távcsőnek az adatait is.

Az eredmények arra utalnak, hogy a Neptunusz sztratoszférájának hőmérséklete a vizsgált időszak nagy részében (a nyári időszak ellenére) lehűlt, bár a 2018 és 2020 közötti kibocsátás késői kitörése arra utal, hogy a légkör ekkor gyorsan, mindössze két év alatt mintegy 11 °C-kal melegedett.

Abban, hogy a Neptunusz légköri hőmérséklete miért ingadozik ilyen váratlanul az évszakok közepén, nem lehetünk teljesen biztosak, de a kutatók szerint a légkör kémiájában bekövetkező változások állhatnak a megfigyelt változások mögött.

A Szaturnusz hőmérsékletét vizsgáló korábbi kutatások például megállapították, hogy a légköri felhőkben lévő vegyi anyagok kölcsönhatása befolyásolhatja a hőmérsékletet, ami a maximális napsugárzás előtt hőmérsékleti csúcsokhoz vezet, és lehetséges, hogy valami hasonló történik a Neptunusz esetében is.

Egy másik magyarázat lehet az időjárás változása – ami hatással lehet a légköri felhők összetételére és kémiájára –, beleértve a Neptunuszon megfigyelhető sötét örvények hatását is, ami a bolygó egy másik, eddig feltáratlan rejtélye.

A kutatók szerint a napáramlás is egy megfontolandó lehetőség, megjegyezve, hogy a Nap aktivitási ciklusa által előidézett sugárzási változások valahogyan fotokémiai eltéréseket idézhetnek elő a Neptunusz légkörében, ami ismét magyarázatot adhat a hőmérséklet-ingadozásokra, amelyeket látunk.

Annyi biztos, hogy még sok további kutatásra lesz szükségünk ahhoz, hogy a végére járjunk ezeknek a meglepő mérési eredményeknek.

Forrás: Science Alert

A figyelmetekbe ajánljuk