Egy új tanulmány meglepő dolgokat állít a Jupiter-szerű bolygók gyakoriságáról, ez pedig alaposan felülírhatja az eddigi feltételezéseket.
Egy új vizsgálat arra jutott, hogy a Jupiter-szerű bolygók meglehetősen gyakoriak a Naprendszerünkhöz közeli bolygóközi térben, főleg az olyan csillagok körül, mint amilyen a Nap.
Amennyiben beigazolódik ez a teória, az azt jelentené, hogy a Naprendszerünk felépítése egyáltalán nem olyan ritka, mint azt korábban gondoltuk.
Ez is érdekelhet: Az élet egyik legfontosabb feltételét találták meg a Jupiter holdján
A legújabb felfedezéssel, miszerint a Jupiter-szerű gázóriások gyakoriak más napszerű csillagok között a közeli kozmoszban, az új tanulmány új eredményeket hoz, amelyek alátámasztják azt a nézetet, hogy a Naprendszer egy csendes, alacsony sűrűségű környezetben alakult ki. A jövőben elvégzendő kiterjedtebb vizsgálatok azonban segíthetnek tisztázni ezt a kérdést
– mondta Raffaele Gratton, az olaszországi Padovai Csillagászati Obszervatórium kutatója, az új tanulmány vezető szerzője a Space.com-nak.
Gratton és kollégái egy közeli mozgó csillagcsoport, a 130 fényévre található β Pic Moving Group (BPMG) adatait elemezték, és ezáltal jutottak az előbb leírt következtetésre.
A BPMG-ben található csillagok feltételezhetően egy időben, ugyanabból a molekuláris felhőből születtek, tehát minden bizonnyal hasonló kémiai összetételűek.
A korábbi kutatások egyébként már négy Jupiter-szerű bolygót is észleltek, azonban ez az új tanulmány azonban 30-ból 20 olyan csillagot is talált, amelyek stabil pályán keringő Jupiter-szerű bolygóknak adhatnak otthont.
Ez azért meglepő, mivel az új kutatásban vizsgált 30 csillag mindegyike jóval fiatalabb, mint a mi Napunk, amely körül a Jupiter kering. Ennek következtében nem is számítottak arra, hogy ilyen mennyiségű Jupiter-szerű bolygót észlelnek arrafelé.