A klímaváltozás ma már a mindennapjaink része és nem tehetünk tovább úgy, mintha nem lennénk komoly veszélyben – állítják tudósok, akik a legújabb kutatásokra hivatkozva közölték: a jövőben az átlaghőmérsékelt a bolygónkon akár 2,8 °C fokkal is emelkedhet.
A 2024-es év a rekordok éve volt, ami az időjárási jelenségeket illeti. Az idei volt a valaha mért legmelegebb nyár a Földön, a globális átlaghőmérséklet 0,69 °C fokkal volt magasabb a 1991-2020 közötti átlaghoz képest.
Európában is rekordhőség volt, különösen Dél- és Kelet-Európában, ahol a hőmérséklet 1,54 °C fokkal haladta meg az átlagot.
A Science Alert szerint azonban ezek az értékek eltörpülnek azok mellett, amik a jövőben várnak az emberiségre.
Ez is érdekelhet! Drámai ütemben zöldül az Antarktisz
A portál emlékeztet, hogy soha eddig nem voltak ekkora erdőtüzek Kanadában, mint idén, Brazíliában hatalmas folyók száradtak ki a hőség miatt, a mekkai zarándoklat során pedig legalább 1300-an vesztették életüket az ötven fokos hőség miatt.
Az üvegházhatású gázok jobban melegítik a bolygót, mint eddig hittük
ShutterstockA 2024-es State of Climate – vagyis a klíma helyzete – jelentés azonban még ennél is vészjóslóbb forgatókönyvet vetít elő a jövőre nézve.
Még több hír a klímaváltozásról! Hamarosan víz alá kerülhet ez a félmilliós város
Annak ellenére, hogy a világ kormányai, a párizsi egyezmény alapján már kormányzati és világszinten is azon dolgoznak, hogy visszafogják az üvegházhatású gázok kibocsátását, ez a törekvés is kevésnek bizonyul. Az egyezmény fő célja az, hogy a globális átlaghőmérséklet-emelkedést 2°C fok alatt tartsák az iparosodás előtti szinthez képest, és törekedjenek arra, hogy az emelkedés ne haladja meg az 1,5°C fokot.
A portál szerint azonban a tudósok szerint
a Föld globális átlaghőmérséklet-növekedése elérheti a 2,7°C fokos növekedést. Ez kétszerese a klímaegyezményben kitűzött célnak, aminek beláthatatlan következményei lehetnek.
Erre a növekedésre ugyanis – emlékeztetnek a szakértők – egyszerűen nincs felkészülve az emberiség. Nem ilyen hőmérsékletre rendezkedtünk be, nem ehhez a klímához alakítottuk az agráriumainkat, a gazdaságunkat és a mindennapi életünkben sem leszünk képesek alkalmazkodni ehhez.
A portál információi szerint a jövő hónapban a világ vezetői és diplomatái Azerbajdzsánban gyűlnek össze az ENSZ éves éghajlat-változási tárgyalására. Ezen az eseményen sokkal komolyabb és keményebb célokat kell elfogadniuk, ha azt akarjuk, hogy a Föld a következő évtizedekben is élhető maradjon.