5 látványosság, ami 10 éven belül eltűnhet a föld színéről

5 látványosság, ami 10 éven belül eltűnhet a föld színéről

Létezik pár olyan helyszín a Földön, aminek meglátogatását nem biztos, hogy megéri későbbre halogatni – mutatunk 5 olyan látványosságot, amit 10 év múlva már nem biztos, hogy viszontláthatunk.



Glacier Nemzeti Park, Egyesült Államok

Shutterstock

Az egykor jeges gleccserekben, magaslati tavakban és alpesi vonulatokban gazdag Glacier Nemzeti Park is teljesen „eltűnhet” az elkövetkező 10 évben. Ugyan persze a hegyek és maga a terület nem fog megszűnni, a globális felmelegedés miatt a tudósok szerint 2030-ra teljesen eltűnhetnek a gleccserek az északi tagállamból. A hivatalos adatok szerint míg 1850-ben több mint 150 gleccser húzódott a nemzeti parkban, addig mostanra ez a szám 25-re csökkent.

Olvasd el ezt is! Több ezer éves történelmi útvonalak, amik még ma is járhatóak

Tizenkét apostol, Ausztrália

Shutterstock

A Tizenkét apostol nevet viselő látványosság Ausztrália déli partjainál, Melbournetől délnyugatra helyezkedik el. A Port Campbell Nemzeti Park részét képező Tizenkét apostol egy mészkősziklaegyüttes, melyre közvetlenül a tengerparton találhatunk rá. Nevével ellentétben a formáció hét erózió által formált mészkősziklából áll, amik nagyjából 15-5 millió évvel ezelőtt keletkezhettek. A sziklák egyike azonban 2005-ben teljesen leomlott, és a környéken található gázkitermelő üzem miatt félő, hogy hamarosan a többire is hasonló sors vár – ha pedig nem emiatt, akkor a további erózió hatására nyelheti el a közeljövőben teljesen a tenger a sziklákat.

Holt-tenger, Jordánia/Izrael

Shutterstock

A világ egyik legsósabb állóvizének számító Holt-tenger a klímaváltozás, illetve a természeti erőforrások túlzott kiaknázásának hatására évtizedek óta egyre szárazabbá válik, amihez a tó legjelentősebb (80%) édesvízforrásának tekinthető Jordán-folyó mezőgazdasági és ipari céllal történő elvezetése is hozzájárult. Az óceánoknál nyolcszor sósabb tó vizéből évente mintegy 1 méternyi párolog el, és bár maga a párolgási folyamat elég lassú, a Holt-tenger területe már így is nagyjából közel harmadával csökkent az 1960-as évek óta.

Papakolea, Hawaii

Shutterstock

Olyan stranddal valószínűleg még nem találkoztunk, aminek zöld homokja van. A Hawaiihoz tartozó Papakolea pedig egyike a Föld négy olyan tengerpartjának, ahol ez a furcsa látvány fogadja az utazókat. A közel 50 ezer éve keletkezett vulkanikus területnek viszont rendkívül törékeny az ökoszisztémája, amit az illegálisan – autóval – megközelítő turisták és a partmenti erózió egyaránt veszélyeztet.

Ez is érdekelhet! Még nem késő: európai tengerpartok, amiket ősszel is érdemes meglátogatni

Moldova

Shutterstock

A Romániával szomszédos Moldovában nagyjából 2,42 millióan laknak, ám az elkövetkező 10 évben elképzelhető, hogy az 1991 óta különvált ország „megszűnik majd létezni". A javarészt román lakosságú országban ugyanis már évtizedek óta a napirendi pont a Romániával való egyesülés – erre pedig a kedvezőtlen gazdasági helyzet csak még több okot ad. 2010 és 2021 között például több mint egymillió moldovai igényelt román állampolgárságot, a 2023-as közvéleménykutatások szerint pedig a helyiek 50,3 százaléka támogatná az egyesülést – ez több mint kétszer annyi, mint amit 10 évvel ezelőtt mértek. Az egyre növekvő támogatás miatt ugyan maga Moldova területe nem tűnne el, de akár éveken belül beleolvadhat Romániába.

A figyelmetekbe ajánljuk